Samorząd na stronie. Badano serwisy urzędów gmin, miast i powiatów
(PAP) Powodem ograniczonego dostępu do stron internetowych są nie pieniądze, a brak świadomości potrzeb osób wykluczonych cyfrowo oraz wiedzy na temat tworzenia WWW
Raport opracowany przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego obejmuje analizę 3100 portali publicznych. Jak czytamy, dostępny serwis internetowy to taki, z którego mogą korzystać wszystkie osoby cyfrowo wykluczone - niepełnosprawni sensorycznie (niewidomi, niedowidzący, głusi, niedosłyszący oraz głucho-niewidomi), niepełnosprawni manualnie (osoby z najróżniejszymi ograniczeniami ruchowymi), niepełnosprawni intelektualnie, seniorzy i ludzie o niższym wykształceniu.
W ostatnich latach są to także użytkownicy nowoczesnych technologii, głównie telefonów komórkowych, na których strony internetowe wyświetlają się nieprawidłowo.
Z raportu wynika, że po przebadaniu pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych, zgodności ze standardem WCAG 2.0 oraz rozporządzeniem wykonawczym z dn. 12 kwietnia 2012 r. 3100 publicznych serwisów internetowych, na przełomie roku 2012 i 2013:
- 73,4% badanych publicznych serwisów internetowych było bardzo trudno dostępnych dla osób niepełnosprawnych,
- na 20,8% portali sporadycznie występowały różne problemy w dostępie do informacji publicznej,
- 5% badanych serwisów nie było dostępnych w najmniejszym stopniu,
- 8 promili (0,8%) publicznych serwisów internetowych dostępnych było dla większości osób niepełnosprawnych i wykluczanych cyfrowo,
- ani jeden spośród badanych serwisów nie spełniał wymogów standardu WCAG 2.0 oraz wymagań rozporządzenia Rady Ministrów.
- na 20,8% portali sporadycznie występowały różne problemy w dostępie do informacji publicznej,
W badaniu pod uwagę brane były m.in. struktura nagłówków, zabezpieczenia CAPTHA (polegających m.in. na przepisaniu kodu z obrazka), kontrast elementów tekstowych w stosunku do innych elementów, istnienie bloku nawigacyjnego w serwisie, alternatywne opisy pod elementami multimedialnymi i występowanie odnośników przenoszących użytkownika do konkretnego elementu strony.
Według rozporządzenia do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne do końca 2015 r. wszystkie serwisy powinny być dostosowane do międzynarodowych wytycznych WCAG 2.0. Tylko 0,8 procent samorządów jest na to przygotowanych.
Na pozyskane dane składało się 2414 portali gminnych, 380 powiatowych i 852 Biuletynów Informacji Publicznej. W związku z tym, że wiele z 3646 adresów internetowych okazało się nieaktualnych, po weryfikacji działających domen do automatycznej analizy zaklasyfikowano 3100 adresów internetowych.
Zdecydowana większość z 3100 przebadanych podmiotów to serwisy internetowe urzędów gmin, miast, powiatów i starostw. Dodatkowo, z uwagi na publiczne finansowanie, badaniem został objęty szereg portali powiatowych urzędów pracy, przedszkoli czy też publicznych ośrodków zdrowia.
Dokument jest ostatnim elementem projektu mającego za zadanie zwiększyć powszechną świadomość potrzeb osób niepełnosprawnych w cyfrowej przestrzeni publicznej.