#SamoDZIELNI – Fundacja PFR trzeci raz wspiera młodzież z pieczy zastępczej w wejściu na rynek pracy
Projekt SamoDZIELNI został stworzony przez Fundację PFR, aby wyrównywać szanse i dawać młodzieży wychowującej się w pieczy zastępczej wiedzę niezbędną do rozpoczęcia pracy i rozwijania swojego potencjału. W dwóch zrealizowanych dotychczas edycjach wzięło udział 54 uczestników. Teraz kolejna grupa 29 młodych ludzi dowie się, jak wybrać swoją ścieżkę kariery, ale przede wszystkim, jak znaleźć w sobie talent i motywację do działania.
Do dorosłego życia trzeba się solidnie przygotować
Projekt #SamoDZIELNI powstał trzy lata temu jako odpowiedź na trudności jakie napotykają młodzi ludzie wychowujący się w pieczy zastępczej na starcie w życiu zawodowym. Poprzez Projekt, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju postanowiła ułatwić młodzieży w wieku od 16 do 19 lat usamodzielnienie się przekazując jej konkretne, praktyczne wskazówki o zasadach funkcjonowania rynku pracy, a także dając możliwość rozmowy z ekspertami różnych obszarów tego rynku – działów kadr, płac, prawnego czy finansów.
„Dotychczas Fundacja PFR zrealizowała już dwie edycje, które obejmowały osiemdziesiąt godzin warsztatów kompetencyjnych i trzydzieści godzin indywidualnych konsultacji z ekspertami. To pozwoliło nam w dużym stopniu rozpoznać jakie trudności napotykają młodzi ludzie, jakie pytania zadają sobie na początku drogi zawodowej i jak widzą swoje umiejętności i szanse na znalezienie pracy. Na tej podstawie przygotowaliśmy kolejną, trwającą właśnie trzecią edycję Projektu” – mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator Projektu SamoDZIELNI.
Priorytetem dla projektu Fundacji PFR jest wsparcie młodzieży z pieczy zastępczej w wyborze ścieżki zawodowej. W tym celu przygotowano program zajęć edukacyjnych, dzięki którym każdy z uczestników dowie się między innymi jakie są jego mocne strony, jak powinien przygotować się do procesu rekrutacji czy z jakimi wyzwaniami będzie musiał się mierzyć rozpoczynając współpracę z pierwszym pracodawcą. Umiejętności niezbędne na etapie szukania pracy będą uzupełniane wiedzą z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania swoimi finansami oraz oszczędzania. Warsztaty prowadzą eksperci wolontariusze Grupy PFR, a także zaproszeni eksperci partnerów Projektu.
Umiejętności i kompetencje, to jedno z działań, drugim realizowanym w ramach programu jest wyposażenie młodych ludzi w nowe doświadczenia zawodowe. W tym celu, każdy uczestnik otrzymuje od Fundacji PFR tzw. Bon na rozwój, czyli pełne sfinansowanie wybranego przez siebie kursu zawodowego bądź szkolenia. Dotychczasowi uczestnicy przeznaczali swoje bony na bardzo różnorodne kursy – od nauki języków obcych, cyberbezpieczeństwa, po kursy fryzjerski, operatora koparko-ładowarki czy szkolenie zawodowe dla tatuatorów. Nie mniej istotnym elementem projektu jest wsparcie rzeczowe możliwe dzięki udziałowi Partnera technologicznego Projektu – firmy Samsung – który przekazał wszystkim dotychczasowym uczestnikom tablety. Urządzenia pozwalają młodym ludziom kontynuować edukację, ale są też nowoczesnymi narzędziami do rozwijania pasji, także zawodowych.
„Cieszymy się, że po raz kolejny możemy wspierać młodych ludzi w starcie na rynku pracy. To działanie spójne z misją naszej firmy, której celem jest ułatwienie młodzieży dostępu do nowoczesnej edukacji i rozwój kompetencji przyszłości. Mamy nadzieję, że z przy pomocy tabletów Samsung, uczestnicy będą mogli odkrywać nowe pasje i zdobywać umiejętności – także te cyfrowe – przydatne w nowych rolach i zmieniającej się rzeczywistości” – powiedziała Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronics Polska.
Rynek pracy bez tajemnic
Za nami dwa zjazdy uczestników 3. edycji projektu. Oba odbyły się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Przez dwa weekendy młodzież z Polski, a także z Ukrainy, poprzez warsztaty, gry i zabawy intensywnie i kreatywnie uczyła się jak rozwijać w sobie automotywację i wzmacniać poczucie skuteczności własnych działań, analizować swoje mocne strony i odkrywać talenty. Te kompetencje uzupełnili wiedzą z zakresu komunikacji, współpracy i budowania relacji z innymi osobami. W identyfikacji kluczowych elementów osobowości pomogło im, między innymi rozwiązanie testu osobowości MBTI (Myers-Briggs Type Indicator).
Samodzielni uczyli się od praktyków jak odnaleźć swoją drogę zawodową i jak funkcjonować w grupie, jak zrobić pierwsze dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej. W efekcie warsztatów każdy uczestnik przygotował własne CV, które następnie omówił podczas indywidualnych konsultacji z pracownikami działu HR.
„Nasz Projekt rozwija się zgodnie z potrzebami młodych ludzi. Staramy się, aby wiedza, którą otrzymują, była skorelowana z aktualną sytuacją na rynku pracy i dawała im szansę na rozwój w tym obszarze, na którym im najbardziej zależy. To oni muszą podjąć dorosłe decyzje, my jedynie uczymy ich jak pośród wielu możliwości szukać swojej drogi i jak przygotować się na dorosłe życie” – mówi Magdalena Grzankowska, prezes zarządu Fundacji PFR.
Nowa edycja, nowe możliwości
Każda kolejna edycja Projektu jest nieco inna od poprzedniej. Do obecnej Fundacja PFR zaprosiła Ambasadorów - Amelię, Arka i Konrada, którzy uczestniczyli w projekcie w poprzednich latach. Jak sami mówią, postanowili kontynuować przygodę w Projekcie, żeby motywować i wspierać swoich rówieśników. Jednocześnie Fundacja przygotowała dla nich możliwość zdobycia kolejnych cennych kompetencji i umiejętności tak, aby nadal mogli się rozwijać.
Wsparcie rówieśników ma szczególne znaczenie – możliwość wzajemnego uczenia się i wspólnego odnajdywania sposobów na pokonywanie trudności, dodaje więcej motywacji i jest unikatową inspiracją. Stąd w trzeciej edycji postanowiono także zorganizować spotkanie Samodzielnych z uczestnikami projektu Solve for Tomorrow realizowanego przez firmę Samsung. Młodzi ludzie będę mieli szansę wymienić się spostrzeżeniami na temat współczesnych wyzwań czy znaczenia zaangażowania jednostek w rozwiązywanie ważnych problemów dotyczących całych społeczeństw.
Ostatni zjazd warsztatowy uczestników Projektu SamoDZIELNI odbędzie się w czerwcu. Na zakończenie, podczas uroczystej gali, każdy z uczestników otrzyma indywidualny dyplom potwierdzający udział w Projekcie, który być może stanie się pierwszym dokumentem potwierdzającym nabycie umiejętności przydatnych na rynku pracy.
Patronat medialny nad Projektem #SamoDZIELNI objęły redakcje Eska oraz Super Express. Partnerem technologicznym projektu jest firma Samsung. Partnerem edukacyjnym jest Centralnym Dom Technologii. Patronat honorowy nad Projektem objęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Więcej informacji na temat Projektu SamoDZIELNI znajduje się na stronie Fundacji PFR: https://fundacjapfr.pl/samodzielni.html.