5 maja br. po raz kolejny w Miliczu odbył się happening z okazji Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W kolorowym korowodzie brały udział dzieci i młodzież z lokalnych szkół, przedszkoli, ośrodków, a także samorządowcy, parlamentarzyści, osoby duchowne oraz przedstawiciele Oddziału wrocławskiego PFRON.
Całość zorganizowało Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, które od lat w kompleksowy sposób pomaga potrzebującym. Sama organizacja mocno się rozwija, a jej działalność rozszerza się na cały region.
Uczestnicy pochodów przeszli z ośrodka MSPDiON do centrum miasteczka, aby tam świętować i spędzić wspólnie czas oraz uwrażliwić lokalną społeczność na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Zorganizowano różnorodne zabawy.
Data nie została wybrana przypadkowo. W tym dniu cały świat przypomina o walce z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. - Gros naszych podopiecznych to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy uwypuklić, radując się, ciesząc się, że te osoby żyją pośród nas i nas wzbogacają swoją obecnością. Uczą się i pracują na co dzień przy nas. Dzisiaj, i nie tylko dzisiaj, pokazujemy, że stanowią część naszego społeczeństwa - tłumaczy Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON.
Podkreśla, bazując na swoim doświadczeniu, że takie dni jak Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną są bardzo potrzebne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Należy bowiem ciągle przypominać o integracji z osobami niepełnosprawnymi. - Coraz częściej zdarza nam się, że Polacy, którzy wcześniej wyjechali za granicę, wracają do ojczyzny w momencie, gdy rodzi im się niepełnosprawne dziecko. Oni po prostu wiedzą, że w naszym kraju mają większą możliwość korzystania ze wsparcia niż na Zachodzie. Cały czas musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na tym świecie. Istnieje bardzo duża różnorodność, którą trzeba zauważać i szanować. Ona nie zniknie dlatego, że odwrócimy wzrok - uczula prezes Szatkowska.
Poniżej zachęcamy do zapoznania się z obszerna relacją z Happeningu :)