S3KTOR 2024. Fundacja AVE – SUPER BUDA – laureat pierwszego miejsca [film]
Nieszablonowa i innowacyjna popularyzacja nauki oraz rozbudzanie zainteresowania różnymi dziedzinami wiedzy u dzieci w wieku 5–15 lat – to główne założenia projektu SUPER BUDA. Inicjatywa, realizowana przez Fundację AVE zajęła pierwsze miejsce w 15. edycji konkursu S3KTOR – na najlepszą stołeczną inicjatywę pozarządową.
O projekcie SUPER BUDA
W ramach projektu SUPER BUDA (Białołęcki Uniwersytet Dzieci) młodzi ludzie mają okazję zdobyć wiedzę, poszerzającą program szkolnej edukacji oraz poznają różne metody naukowe. Uczestniczą w interaktywnych zajęciach prowadzonych przez specjalistów naukowych z dziedzin ścisłych i humanistycznych. Zajęcia w formule warsztatów, ćwiczeń, eksperymentów, gier, doświadczeń pozwalają na samodzielne stawianie hipotez, rozwiązywanie zagadek i wyciąganie wniosków. Udział w projekcie to sposób na zaciekawienie nauką i otwarcie się na wiedzę.
Unikalna kadra i oferta zajęć
W projekt zaangażowana jest kadra z placówek naukowych, wyższych uczelni, muzeów i organizacji społecznych. To osoby, mające dostęp do najnowszych badań, laboratoriów oraz sprzętu, z którego dzieci nie mogą skorzystać w szkole. Atutem SUPER BUDY jest wiele unikatowych zajęć, z których może skorzystać każdy uczestnik (50 zajęć w semestrze dla jednego dziecka). Projekt obejmuje również zajęcia wyjazdowe w instytucjach naukowych i badawczych.
Cele i zasięg projektu
Głównym celem projektu jest rozwijanie umiejętności, kompetencji, zdolności, zainteresowań dzieci. Projekt ma dać nauczycielom impuls, zachętę do poszukiwań ciekawej formy przekazywania wiedzy i umiejętności na przykład przez formułę spływów kajakowych połączonych z zajęciami naukowymi, które pokazują, jak realizować podstawę edukacyjną interdyscyplinarnie. Większość zajęć odbywa się na Białołęce, choć inicjatywa SUPER BUDA jest projektem ogólnowarszawskim. Uczestnicy rekrutowani są z całej Warszawy. Także segment naukowych zajęć szkolnych i kajakowych dociera do uczniów z całego miasta.
Historia i struktura projektu
Ostatnia edycja projektu SUPER BUDA realizowana była od 20.08.2024 do 31.12.2024 jako kontynuacja działań prowadzonych od prawie 15 lat. Zawierała zajęcia weekendowe, zajęcia w szkołach i przedszkolach oraz spływy kajakowe. Łącznie w roku szkolnym projektem jest objętych 1230 uczestników.
SUPER BUDA to również program wychowawczy – uczący systematyczności, szacunku, odpowiedzialności, a także integrujący wokół społecznych idei. Wśród „studentów” tworzona jest rada samorządowa, podejmująca decyzje związane z funkcjonowaniem uczelni, animowany wolontariat, podczas którego 12–13 latkowie stają się asystentami wykładowców.
Główny segment projektu – zajęcia weekendowe (ćwiczenia, wycieczki edukacyjne, interaktywne wykłady) – to systematyczna, stała praca z grupą ponad 225 (w jednym semestrze) dzieci i młodzieży. Część z nich swoją przygodę z SUPER BUDĄ rozpoczęła kilka lat temu, część kontynuuje w formie wolontariatu po zamknięciu etapu edukacyjnego. Laureaci konkursów przedmiotowych, którzy uczestniczyli w projekcie, podkreślają, że sukces osiągnęli w dużej mierze dzięki wiedzy wyniesionej właśnie z SUPER BUDY.
Sukcesy i partnerstwa
W nagrodzonej edycji projektu nawiązano współpracę z instytucjami naukowymi w zakresie realizacji zajęć i konceptu SUPER BUDY. Do rady programowej, do dotychczasowych m.in. kilka wydziałów UW, SGGW czy PW, dołączyły m.in. Instytut Fizyki PAN, Centrum Astronomiczne PAN, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Brama Grodzka z Lublina, Instytut Historii PAN, Muzeum-Skansen w Olsztynku.
Zobacz film o Super Budzie
Zapraszamy do galerii foto
Źródło: inf. własna ngo.pl