W 9 czerwca 2009 na dachach rzeszowskiego akademika UR, a dokładnie na dachu klubu „Pod Palmą”, została zaprezentowana jednodniowa wystawa rzeźby Niezależnej Akademii Frenetyków i jej gościa Bogusława Kędzierskiego.
Akcja ma charakter happeningu, skierowana jest głównie do studentów, oraz dla gości odwiedzających akademik Laura
i Filon. Zadaniem ekspozycji jest zachęcenie do „podglądania sztuki” - gdzie studenci mogą obejrzeć dzieła nie wychodząc z pokojów. A co za tym idzie, promowania odważnych inicjatyw kulturalnych, z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej Rzeszowa, ożywienie poprzez działanie kulturalne miejsc o wysokiej atrakcyjności do np. ekspozycji rzeźb, spektaklów teatralnych itp. Na niekonwencjonalnej wystawie można było podziwiać prawie dwadzieścia rzeźb, każda z nich ulokowana była w nietypowej przestrzeni, wykorzystując jako postumentów kominy, innym razem podpierając się o druty, lub o inne niecodzienne przedmioty znajdujące się na dachu. W ekspozycji rzeźb brali udział studenci takich uczelni jak: WS Rzeszów: Dawid Kędzierski „DENVER”, Grzegorz Fiałkiewicz; UMCS Lublin: Michał Mroczka; ASP Kraków: Sebastian Warszawa; ASP Lwów: Yanina Mironova, oraz gościnnie mistrz dłuta pogórza Dynowskiego, uczeń wybitnego rzeźbiarza Antoniego Rząsy - Bogusław Kędzierski.
W trakcie wystawy wystąpił trębacz Przemysław Cwynar, który jest znany w środowisku akademickim pod pseudonimem „Groszek”.
Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Dawid Kędzierski „DENVER” student V roku Wydziału Sztuki przy Uniwersytecie Rzeszowskim, założyciel artystycznej grupy NAF.
Grupa artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków została założona przez studentów Wydziału Sztuki UR: nieżyjącej Anny Kardasz, Magdaleny Sięki – Kędzierskiej i Dawida Kędzierskiego w 2007 roku. Należą do niej studenci z polskich i zagranicznych uczelni artystycznych takich jak: WS UR Rzeszów, UMCS Lublin, ASP Kraków, ASP Lwów oraz Presowska Universita.
Frenetyk w naszym wydaniu to osoba: szaleńczo-twórcza, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, optymistyczna, niezależna.
Najważniejszym trzonem Frenetyka to życie z pasją. Głównymi celami NAF jest: podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionalnego i lokalnego, promocja działań artystycznych, integracja środowisk twórczych. Grupa działa na terenie Polski. Dotychczas zorganizowała 8 wystaw i 2 plenery. Najbliższe plany to organizacja międzynarodowych plenerów malarsko-rzeźbiarskich w Krasiczynie na Podkarpaciu i w woj. Zachodniopomorskim w Paprotach.
Źródło: Nowiny