Rynek nieruchomości w Bydgoszczy przyspiesza. Powierzchnia biurowa wzrośnie o blisko 25%
Bydgoszcz, w myśl hasła promocyjnego, jest „otwarta na outsourcing”. – Bydgoszcz to destynacja niedoceniana biznesowo. Miasto nie jest jeszcze pierwszym wyborem dla zagranicznych inwestorów. Bydgoszcz ma jednak potencjał, aby wzmocnić swoją pozycję na inwestycyjnej mapie Polski – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.
Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego posiada liczne walory inwestycyjne: dobrą lokalizację, dostępność wykwalifikowanej kadry i umiarkowane koszty prowadzenia biznesu. W przyszłym roku do tej listy dołączy również podaż wysokiej klasy powierzchni biurowych, która wzrośnie dynamicznie w związku z nowymi inwestycjami budowlanymi.
Bydgoszcz to ósme pod względem wielkości miasto w Polsce położone w trójkącie między Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem na przecięciu ważnych dróg krajowych oraz kolejowych. Port lotniczy, doskonałe zaplecze kadrowe i stosunkowo niskie koszty prowadzenia biznesu sprawiają, że coraz chętniej lokują się tutaj firmy z sektora BPO/SSC. Miasto wyraźnie wyczuło tendencje rynkowe, czego dowodem jest zainicjowana w zeszłym roku kampania „Bydgoszcz otwarta na outsourcing” oraz trwająca rozbudowa infrastruktury biurowej.
Chociaż liczba najemców sektora BPO/SSC w Bydgoszczy jest stosunkowa mała w relacji do największych ośrodków outsourcingu w Polsce, takich jak Kraków czy Wrocław, obserwujemy stopniowy wzrost aktywności wśród bydgoskich przedsiębiorstw działających w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, które obecnie zatrudniają łącznie ok. 5.000 osób – mówi Joanna Mroczek, Dyrektor Marketingu i Badań Rynku CBRE.
Ze względu na rozwój sektora BPO/SSC w szybkim tempie zwiększa się zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową, w szczególności klasy A, której do tej pory w Bydgoszczy brakowało. Lokalni deweloperzy dostrzegli potrzebę rynku i obecnie w budowie znajdują się nieruchomości komercyjne o łącznej powierzchni 9 210 mkw. Plany deweloperów zakładają realizację na terenie miasta nowoczesnych, dużych kompleksów biurowych klasy A. Przykładem tego typu inwestycji jest Riverside Business Centre (spółki Arkada Invest), Immobile K3 oraz Fordońska Business Centre. W planach jest również dalsza rozbudowa kompleksu Biznes Park Kraszewskiego, Makrum Office czy Galeria Kwadrat. W tym roku całkowita powierzchnia biur w Bydgoszczy przekroczy 50 000 mkw., z czego ponad 35 000 mkw. stanowić będą przestrzenie klasy A i B+. Rozwój infrastruktury sprawia, że prognozowana podaż powierzchni biurowej w Bydgoszczy 2016 roku ma wzrosnąć ponad trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego.
Bydgoszcz jest rynkiem, na którym wkrótce możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju w obszarze nowoczesnej powierzchni biurowej. Dobrym przykładem jest Biznes Park Kraszewskiego – największy kompleks biurowy w województwie. Rozwój sektora powierzchni biurowych to długotrwały i stopniowy proces, ale widzimy, że w przypadku takich miast jak Bydgoszcz, Rzeszów, Opole czy Radom to tylko kwestia czasu. Te miasta skupiają się na przyciągnięciu firm z sektorów BPO i SSC, co może odczuwalnie zwiększyć popyt na powierzchnie biurowe, a następnie zachęcić deweloperów i fundusze do inwestowania – komentują Katarzyna Paczewska oraz Krzysztof Misiak, eksperci z firmy Cushman & Wakefield.
Stawki czynszu za najlepszą powierzchnię biurową w Bydgoszczy oscylują w granicach 8-11 EUR/mkw./miesiąc, utrzymując się od dłuższego czasu na stabilnym poziomie. W stosunku do miast o porównywalnej liczbie mieszkańców stawki czynszu w Bydgoszczy są stosunkowo niskie i znajdują się na podobnym poziomie co w Rzeszowie czy Lublinie.
Bydgoszcz to destynacja niedoceniana biznesowo. Miasto nie jest jeszcze pierwszym wyborem dla zagranicznych inwestorów. Siedziby tworzą tu zazwyczaj firmy, które posiadają już biura w innych, większych ośrodkach i pragną dywersyfikować lokalizację swojej działalności. Bydgoszcz ma jednak potencjał aby wzmocnić swoją pozycję na inwestycyjnej mapie Polski – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.
Źródło: Fundacja Pro Progressio