Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. Stowarzyszenie OLIGOS na rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Absolwentów Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku realizowało działania w ramach projektu "Poznajemy Solilandię". Głównym celem projektu był wyjazd do kopalni soli. Wyjazd był poprzedzony merytorycznym przygotowaniem beneficjentów. Wolontariusze zorganizowali zajęcia, zapoznające niepełnosprawnych z formą wydobywania soli w dawnych czasach.
Udział w zajęciach pozwolił rozwinąć wyobraźnię, kreatywność oraz uwrażliwić na piękno otoczenia poprzez aktywne uczestnictwo w zabawach i rozwiązywaniu różnych zadań. Uczestnicy zajęć byli żywo zainteresowani opowiadaniem o metodach pracy w kopalni soli w dawnych czasach, co wyrazili poprzez wykonanie pięknych prac plastycznych. Wolontariusze przygotowali ciekawe materiały o historii kopalni i ciężkiej pracy ludzi tam zatrudnionych.
Osoby niepełnosprawne bardzo chętnie uczestniczą w tego typu działaniach, mają ogromną chęć zdobywania wiedzy i bardzo się angażują w każdą formę pracy. Tematyka zajęć była ściśle związana z zaplanowaną wycieczką, ponieważ chcieliśmy, by każdy uczestnik był merytorycznie przygotowany do zwiedzania kopalni soli. Wszystkie działania projektowe miały charakter integracyjny, umożliwiający osobom niepełnosprawnym pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
Projekt „Poznajemy Solilandię” sprawił, że zapewniono 100 osobom (70 niepełnosprawnym i ich 30 opiekunom) dostęp do rekreacji i turystyki. Osoby niepełnosprawne, uczestnicząc w zajęciach o tematyce ściśle powiązanej z wycieczką do kopalni soli, mieli okazję do zdobycia wiedzy na temat soli. Poznali sposób jej wydobycia, metody pracy w kopalni. Wolontariusze w bardzo ciekawy, prosty sposób opowiadali o historii kopalni soli, o metodach pracy w dawnych czasach. Zapoznano beneficjentów projektu z pojęciem soli w różnej postaci i możliwościami jej występowania w przyrodzie i zastosowaniem w życiu codziennym. Najciekawszą częścią zajęć były doświadczenia związane z wytrąceniem kryształków soli. W naczyniach szklanych (słoikach) przygotowano stężony roztwór soli, zanurzono w nim zawieszony na patyczku sznurek, na którym po pewnym czasie osadziła się sól. Uczestnicy zajęć mogli się dowiedzieć na jakiej zasadzie powstaje sól. Każdy z niecierpliwością czekał na efekty swojego doświadczenia.
W zjeździe do kopalni uczestniczyło między innymi 14 osób na wózkach i dla nich była to największa frajda, jak stwierdzili, dotarli do miejsca, gdzie nawet im się nie śniło… pokonali lęk, i wiele barier i to był ich sukces.
Projekt był współfinansowany ze środków budżetu Urzędu Miasta Rybnika.
Źródło: Stowarzyszenie OLIGOS