W Rybniku pracodawcy oraz inne zainteresowane osoby miały możliwość poznać różne formy aktywizujące osoby niepełnosprawne, w tym Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy też Środowiskowe Domy Samopomocowe.
„Jak skutecznie aktywizować społecznie i zawodowo osoby niepełnosprawne intelektualnie” to temat seminarium, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. W spotkaniu wzięli udział min. przedstawiciele instytucji wspomagających osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz pracodawcy, którzy te osoby zatrudniają. Celem seminarium było wskazanie korzyści, jakie wynikają z aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Trener pracy Piotr Puchała na podstawie doświadczeń Warsztatów Terapii Zajęciowej przedstawił historię kilku podopiecznych, których jakość życia zmieniła się dzięki uczestnictwie w praktykach czy podjętej pracy. To jak ważne jest poczucie wspólnoty, fakt czucia się potrzebnym i jakimi oddanymi pracownikami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną podkreślali wszyscy prelegenci seminarium. Jednocześnie zwrócili oni uwagę, że bez pomocy i otwartości ze strony pracodawców osoby te nie będą miały możliwości znalezienia pracy, dlatego ważne jest wskazywanie pracodawcom korzyści, które płyną z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Potwierdziła to matka, która opowiedziała o drodze jej niepełnosprawnej córki do normalnego życia. Zwróciła ona uwagę na to, że osoby niepełnosprawne intelektualnie przy wsparciu rodziny, szkoły mogą wiele osiągnąć ale aby miały możliwość zaistnieć na rynku pracy potrzebna jest otwartość pracodawców na osoby niepełnosprawne.
W organizacji i przebiegu seminarium uczestniczyły osoby niepełnosprawne.
Seminarium zorganizowało stowarzyszenie „Razem” w ramach projektu „NAUCZ MNIE A ZACZNĘ SAMODZIELNIE PRACOWAĆ” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.