Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Rybnik, Gliwice. Niepełnosprawni jako instruktorzy teatralni? Czemu nie!
Krzysztof Chełstowski
Aktorka, reżyser filmowy, fotograf – to tylko niektóre osoby, które w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego DRZWI w Gliwicach mogły uczyć się sztuki teatralnej od podopiecznych rybnickiego Stowarzyszenia „Razem” - osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Niepełnosprawni jako instruktorzy teatralni?
Aleksandra Bugla, instruktorka teatralna: – Aktorzy prowadzący warsztaty to podopieczni Stowarzyszenia „Razem” oraz uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Rybniku. Idea prowadzenia teatru dla osób z niepełnosprawnością intelektualną narodziła się w 2000 roku. Wtedy powstał teatr Inna Bajka. W 2008 roku poszerzył się zakres działań młodych aktorów – jako efekt działań projektowych Stowarzyszenia Razem. Nasi aktorzy to osoby z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 16-25 lat, którzy opowiadają o sobie i swoich uczuciach wykorzystując ekspresję ruchową.
Danuta Muras, instruktorka teatralna: – W procesie tworzenia przedstawienia pierwszoplanowo chodzi nam o to, aby w trakcie owego procesu uczestnicy budowali pozytywny wizerunek siebie, przeżywali zadowolenie, radość i mieli poczucie sukcesu. To udział w warsztatach teatralnych stanowi centrum wszelkich aktywności. W czasie pracy tworzą się między uczestnikami silne więzi, które pozwalają odkryć emocje, z których uczestnicy nie zawsze zdają sobie sprawę.
Skąd w ogóle pomysł na taką formułę pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną?
Aleksandra Bugla: – Proces terapeutyczny postępujący podczas prób pozwala naszym podopiecznym na przećwiczenie wielu nowych ról, w tym takich, które pomagają i odnaleźć się na co dzień w rzeczywistości społecznej. Krótkie etiudy teatralne są podstawą do przygotowania spektaklu, którego scenariusz powstaje dzięki całej grupie. To bardzo żywy i twórczy proces. Dodatkowo w teatrze poszukujemy zrozumienia, wolności od schematu i po prostu prawdy o sobie – szczegółowo wyjaśnia Aleksandra Bugla.
Niepełnosprawni jako instruktorzy teatralni? To raczej rzadkie zjawisko. Jaka jest jego geneza?
Krzysztof Chełstowskiego, prezes Stowarzyszenia „Razem”: – W 2014 postanowiliśmy wraz z naszymi młodymi aktorami wejść na „poziom wyżej”. Udział tylko w warsztatach teatralnych przestał wystarczać młodym aktorom. Poszerzyliśmy grupę aktorów dwukrotnie i doszliśmy do punktu, w którym chcemy dać coś innym. Aktorzy przestali być jedynie odbiorcami warsztatów teatralnych czy też twórcami przedstawienia teatralnego. Teraz chcą uczyć innych – i to głównie osoby pełnosprawne – sztuki aktorskiej. Stają się instruktorami. I to dla nich brzmi dumnie. Bo pokazują, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają coś do zaoferowania innym. Chcą obalać stereotyp, że niepełnosprawnym trzeba stale pomagać, „prowadzić za rączkę”. Teraz ONI chcą prowadzić innych w świat sztuki, teatru widzianego ich oczami. Chcą pokazać, ile mają do zaoferowania. Teatr staję się ich sposobem na życie – stąd projekt: „ŻYCIE – moja SAMODZIELNA rola” obecnie realizowany przez Stowarzyszenie.
Czy są już pierwsze efekty podjętych działań?
K.Ch.: – Tak. To między innymi zadowolona aktorka, reżyser filmowy, fotograf, którzy w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego DRZWI w Gliwicach, mogli uczyć się sztuki teatralnej od naszych podopiecznych. Do tego nasi podopieczni wzięli też udział w imprezie towarzyszącej Festiwalowi tj. konferencji „Film w terapii”, gdzie wystawili etiudę pt. Krzesła. Dwa dni później w trakcie Festiwalu Teatralnego „Razem przez sztukę” w Dąbrowie Górniczej za tę etiudę otrzymali I miejsce.
Czyli są już pierwsze sukcesy. I co dalej? Czy będzie także można zobaczyć was w akcji w Rybniku?
K.Ch.: – Już niedługo poprowadzimy warsztaty teatralne dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a następnie podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. W planach są także warsztaty dla uczniów rybnickich szkół i rad pedagogicznych. A na koniec działań projektowych myślę, że będzie można nas zobaczyć także w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Zapraszamy na Fanpage projektu: https://www.facebook.com/pages/%C5%BBycie-Moja-Samodzielna-Rola/825062600897612.
Projekt: „ŻYCIE – moja SAMODZIELNA rola” realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem” z Rybnika oraz Stowarzyszenie Gliwicki Klub Filmowy Wrota z Gliwic – w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.