Jak wykorzystać na 30 sposobów pudełko od zapałek? Jak z papieru wyczarować piękną kreację? Takich sztuczek uczyli się wolontariusze współpracujący ze stowarzyszeniem „Razem” po to, by jeszcze lepiej pracować z osobami niepełnosprawnymi.
„Czas na teatr - Niepełnosprawni też potrafią być aktorami” to tytuł warsztatu arteterapeutycznego, w którym udział wzięło trzydziestu wolontariuszy projektu: "Branie wypełnia ręce, dawanie wypełnia serce".
Podczas zajęć prowadzonych pod okiem specjalistów: Aleksandry Bugli i Danuty Muras mieliśmy okazję wykazać się kreatywnością i umiejętnością współpracy.
Wynaleźliśmy trzydzieści zastosowań pudełka od zapałek, a z arkuszy szarego papieru powstały niezatapialne statki podwodne, kapelusze i letnie kreacje. Dzięki ćwiczeniom teatralnym, których efekty nigdy nie były do końca przewidywalne, mogliśmy rozwinąć wyobraźnię, a także lepiej poznać siebie i innych wolontariuszy.
Niech żałują ci, których na warsztatach nie było! Myślę, że zdobyte wówczas doświadczenie, niejeden i niejedna z nas wykorzysta w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Pozytywną energię i entuzjazm, które wyzwoliły w nas Prowadzące i stawiane przed nami zadania, wzmocniły naszą pewność siebie, otwartość i empatię, które charakteryzować powinny każdego wolontariusza.
Wszystko wskazuje na to, że niesamowita atmosfera, która towarzyszyła kilkugodzinnym warsztatom, zaowocuje twórczą współpracą podczas letniego wypoczynku w Stawiskach. Dzieci niepełnosprawne i ich opiekunowie na pewno nie będą się nudzić!
Projekt: "Branie wypełnia ręce, dawanie wypełnia serce" współfinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem” pozyskanych z 1% podatku.