"Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian" to partnerski projekt międzypokoleniowy Stowarzyszenia Wielokulturowy Zgierz oraz Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu powstało atrakcyjne narzędzie edukacji obywatelskiej, które przybliży zgierzanom i zgierzankom zasady finansowania miasta.
Ruszył pierwszy etap eliminacji gry Zagraj w Miasto – przez wiedzę do Zmian, w zgierskim liceum im. Romualda Traugutta. Rozgrywki poprowadziły słuchaczki Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przeszły szkolenie, a także uczestniczyły w testach na etapie tworzenia gry. Jak w prawdziwym życiu osoba, która najlepiej zarządza miastem, finansując ważne instytucje, dokonując w nich modernizacji i nie doprowadza miasta do bankructwa, zwycięża. Grających i grające spotykają różne wydarzenia (długa zima, referendum zwołane przez opozycję), a także możliwości (szanse aplikowania o środki zewnętrzne, możliwość włączenia mieszkańców do procesów decyzyjnych), co jak podkreślają uczniowie i uczennice dodaje grze dynamiki i podnosi emocje.
Wspólne rozgrywki okazały się trafionym pomysłem, uczestnicy mieli okazję porozmawiać na temat finansów swojego miasta, jak się okazało większość grających wcześniej nie interesowała się budżetem miasta. Skala wydatków na utrzymanie poszczególnych instytucji była sporym zaskoczeniem dla uczestników gry.
Osoby, które uzyskały najwięcej punktów spotkają się w kolejnym etapie rozgrywek, który rozpocznie się w maju. Do końca kwietnia prowadzone będą rozgrywki w kolejnych klasach SLO oraz pozostałych szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły się do udziału w projekcie.
Projekt jest realizowany przez Stowrzyszenie Wielokulturowy Zgierz w partnerstwie ze Zgierskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Źródło: Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz