Ruszyło zbieranie danych o dobrych praktykach wobec pracowników LGBT
Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które pochodzą z krajów, gdzie sytuacja osób LGBT jest lepsza niż w Polsce, wspiera inkluzywność i różnorodność w swoich polskich oddziałach. Badanie, które rozpoczęła właśnie Fundacja LGBT Business Forum ma pomóc im podzielić się tymi działaniami z innymi firmami. Na podstawie zgłoszonych „dobrych praktyk” powstanie podręcznik.
– Z częścią firm, które zgłoszą swoje dobre praktyki przeprowadzimy dodatkowe wywiady pogłębione, żeby lepiej zrozumieć to, co robią. Dodatkowo zespół ekspertów już pracuje nad zebraniem dobrych praktyk firm zagranicznych i sprawdzeniem, co spośród nich mogłoby znaleźć zastosowanie w Polsce – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, koordynatorka projektu „Miejsce pracy przyjazne osobom LGBT”.
Na stronie MiejscePracy.lgbt.biz.pl przedstawicielki i przedstawiciele firm do 18 października zgłaszać propozycje dobrych praktyk.
Ze wstępnych ustaleń Fundacji LGBT Business Forum wynika, że istnieje spora grupa firm, posiadających takie praktyki. Część z nich próbuje je stworzyć i wdrożyć, by ułatwić osobom LGBT funkcjonowanie w miejscu pracy. Podręcznik, który powstanie, będzie znaczącym ułatwieniem dla osób odpowiadających za wdrożenie polityk równościowych w przedsiębiorstwach. Książka w formie elektronicznej będzie dostępna na stronie Fundacji jeszcze w tym roku. Na początku przyszłego roku Fundacja zorganizuje także kilka darmowych warsztatów w całej Polsce, na których uczyć będzie praktycznego zastosowania „dobrych praktyk”.
Jeszcze w tym roku zaś zorganizuje w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu seminaria dla firm, które zainteresowane są przeciwdziałaniem dyskryminacji. Spotkania odbędą się w listopadzie, a rejestracja na nie będzie możliwa na stronie projektu MiejscePracy.lgbt.biz.pl.
Z badań wynika, że osoby, które muszą w miejscu pracy ukrywać swoją orientację seksualną i tożsamość płciową mogą być mniej produktywne aż o 30%. Z raportu Fundacji LGBT Business Forum wynika, że ponad 54% pracowniczek i pracowników LGBT ukrywa w swojej pracy fakt bycia osobą LGBT. Aż 35,2% badanych wysłuchiwać musi w pracy niewybrednych żartów na temat osób nieheteronotmatywnych zaś ponad 16% spotyka się z wyzwiskami. Doroczne badanie Fundacji dowodzi, że istnieje potrzeba podejmowania dodatkowych działań na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób LGBT w miejscu pracy.
Co ciekawe, od dawna badania na całym świecie dowodzą, że w firmach i w krajach, w których osoby LGBT nie są dyskryminowane, gospodarka rozwija się szybciej a przedsiębiorstwa osiągają większe zyski.
Zbieranie dobrych praktyk w zakresie niedyrkyminowania osób LGBT w miejscu pracy jest częścią projektu „Miejsce pracy przyjazne osobom LGBT”, realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy Norweskich.
Źródło: Fundacja LGBT Business Forum