Ruszyła Lingva Polska - bezpłatna platforma do nauki języka polskiego dla Ukraińców
Innowacyjne narzędzie, które powstało przy wsparciu Fundacji Deloitte Polska, pozwala na szybkie opanowanie polskiego przy użyciu ponad 10 tys. ćwiczeń
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Polska jest jednym z głównych kierunków imigracyjnych dla Ukraińców. Jak wynika z badania Ukraine Refugee People’s Pulse, przeprowadzonego przez Deloitte, Social Progress Imperative i Play Verto, 22 proc. uchodźców, nawet po zakończeniu wojny, planuje pozostać w Polsce. Żeby ułatwić ich rozwój w nowym miejscu, Stowarzyszenie Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji, we współpracy z Fundacją Deloitte Polska, stworzyło platformę do bezpłatnej nauki języka polskiego dla Ukraińców. Lingva Polska oparta jest o innowacyjną metodologię uczenia, która pozwala w szybki sposób nauczyć się podstaw języka obcego.
Jak wynika z danych migracyjnych podawanych przez Urząd ds. Cudzoziemców, obecnie blisko milion Ukraińców mieszka w Polsce na stałe. Badanie przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii na przełomie 2022/2023 roku wskazuje natomiast, że 22 proc. wszystkich Ukraińców zna język polski, a 10 proc. obywateli Ukrainy potrafi płynnie się w nim porozumiewać. Jak podają autorzy badania, głównymi barierami w opanowaniu języka obcego są: brak czasu (38 proc.) i brak środków finansowych (33 proc.). Z kolei brak znajomości języka często nie pozwala Ukraińcom na podjęcie pracy zgodnie z ich kompetencjami. W odpowiedzi na wyzwania, z którymi mierzą się nasi wschodni sąsiedzi powstał darmowy kurs językowy Lingva Polska.
Metodologię kursu opracował ukraiński poliglota i psycholingwista Witalij Zubkow, który włada ponad 20 językami.
– Panuje błędne przekonanie, że aby biegle posługiwać się językiem obcym, trzeba znać dużo słów i posługiwać się nimi zgodnie z zasadami. Ludzie zawsze będą mieli deficyt słownictwa w języku obcym w porównaniu z językiem ojczystym. Prowadzi to do tego, że dana osoba czuje się niepewnie i często po prostu wstydzi się rozmawiać w języku obcym. Te problemy rozwiązuje nasz program: użytkownik buduje w sobie pewność, że rozumie i mówi po polsku, nauka zamienia się z trudnej rutyny w ciekawą przygodę, w rywalizację z samym sobą – wyjaśnia Witalij Zubkow.
W projekt językowy zaangażowała się Fundacja Deloitte Polska, która została partnerem kursu i wspiera go finansowo. Za pośrednictwem platformy Lingva Polska Ukraińcy mogą bezpłatnie rozpocząć naukę na poziomach A1 i A2.
– Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy mieć swój wkład w stworzenie tak innowacyjnego i potrzebnego narzędzia. Mamy nadzieję, że Lingva Polska pomoże wielu Ukraińcom pokonać barierę językową, a co za tym idzie – pozwoli im zdobyć pracę i rozwijać swoją karierę. Jak wynika z badania Deloitte, 22 proc. uchodźców z Ukrainy, nawet po zakończeniu wojny, planuje pozostać w Polsce, a opanowanie naszego ojczystego języka jest jednym z aspektów, który ułatwi im start i rozwój w nowym miejscu – mówi Adam Mariuk, prezes zarządu Fundacji Deloitte Polska.
Kurs, którego twórcą jest Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji, jest w tej chwili najpopularniejszym tego typu produktem w Ukrainie. System nauki języka Lingva Skills opracowany przez Stowarzyszenie pomaga uczyć się tą metodą angielskiego i niemieckiego, a teraz do tej grupy dołącza język polski. Platforma została wpisana do Krajowej Księgi Rekordów jako najbardziej masowy internetowy projekt edukacyjny w Ukrainie.
– Lingva Polska połączyła w sobie całe nasze wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języków obcych Ukraińców. Użytkownicy będą mogli przejść przez 10 tysięcy zróżnicowanych ćwiczeń i nauczyć się najpopularniejszych zwrotów, których będą mogli swobodnie używać w codziennym życiu. Do powstania tego produktu podeszliśmy z największą starannością, dlatego każdy element systemu został dopracowany, a wśród nich znalazły się m.in. autorskie wizualizacje do treści edukacyjnych, czy dialogi wypowiadane przez profesjonalnych native speakerów. Aktualnie do nauki dostępny jest poziom A1 oraz A2. W przyszłości planujemy rozwijać narzędzie o kolejne poziomy zaawansowania. Stworzyliśmy również filmowy instruktaż jak korzystać z naszej platformy – mówi Mariya Boguslav, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji.
Platforma dostępna jest pod linkiem: lingvapl.org.
Działalność Fundacji Deloitte Polska
Fundacja Deloitte Polska powstała 10 czerwca 2021 r. Celem fundacji jest zaangażowanie pracowników Deloitte w Polsce w projekty skupione wokół trzech kluczowych filarów: edukacji, klimatu i dobroczynności. Realizowane działania wpisują się w globalne programy Deloitte, jak: WorldClass, WorldClimate i Impact every day. Fundacja współpracuje z partnerami strategicznymi oraz rozwija autorskie programy.
Od wybuchu wojny w lutym 2022 r. Fundacja Deloitte przeznacza część funduszy na pomoc humanitarną dla Ukrainy (wysyłając pomoc medyczną, paczki żywnościowe, czy generatory prądotwórcze) oraz wspiera jej obywateli, którzy uciekli do Polski inicjatywami integrującymi. Fundacja zbiera również środki od firm członkowskich Deloitte na całym świecie i wykorzystuje je na nagłe potrzeby oraz programy długoterminowe dla ofiar konfliktu zbrojeniowego.
Źródło: Fundacja Deloitte Polska