Debata i rozmowy o wizji współczesnej biblioteki, wręczenie stypendium im. Olgi Rok, kilkanaście warsztatów, wymiana doświadczeń i integracja – tak wyglądał pierwszy dzień kongresu bibliotek publicznych, na który z całej Polski przyjechało niemal 400 bibliotekarek i bibliotekarzy. Dziś (12 października) przed uczestnikami kolejne inspirujące spotkania.
Kongres został objęty patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m. st. Warszawy. Co roku organizuje go Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadząca Program Rozwoju Bibliotek.
Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek: Spotykamy się z bibliotekarkami i bibliotekarzami na kongresie już po raz trzeci. I kolejny raz jesteśmy pod ogromny wrażeniem energii, pasji, otwartości i pomysłowości jego uczestników. To ważne, że raz w roku, w jednym miejscu, mogą się spotkać ludzie pracujący w bardzo różnych bibliotekach – zarówno wiejskich, jak i w placówkach znajdujących się w dużych miastach. I wspólnie – z udziałem ważnych osób publicznych, ekspertów, przedstawicieli środowiska bibliotecznego, organizacji pozarządowych i biznesu – rozmawiać o tym, jak wielki potencjał mają biblioteki publiczne i co możemy zrobić, aby mogły się nadal rozwijać, przyciągać jeszcze więcej osób i przyczyniać się do wzmocnienia kapitału społecznego.
W tym roku kongres jest okazją do zaprezentowania „Biblioteki z wizją” - modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości. Podczas inauguracji kongresu odbyła się debata na temat wartości, jakimi kieruje się taka właśnie biblioteka (wzięli w niej udział m.in. Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej i Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich). Uczestnicy podkreślili, że biblioteka jest w małych społecznościach jedynym powszechnie dostępnym miejscem spotkań. Jest azylem, w którym cieszący się zaufaniem bibliotekarze i bibliotekarki pomagają w poszukiwaniu wiedzy, umożliwiają kontakt z kulturą, a także dbają o integrację społeczności lokalnej. Uwzględniając potrzeby mieszkańców, biblioteki muszą podjąć wysiłek stworzenia swojej własnej wizji rozwoju, uzgodnić wartości leżące u jej podstaw i kierować się nimi w codziennych działaniach.
Podczas inauguracji poznaliśmy także zwyciężczynię konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Stypendium (w wysokości 2500 zł, na dowolny cel związany z rozwojem osobistym) otrzymała Urszula Kopeć-Zaborniak, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Cieszanowie (woj. podkarpackie). Kapituła, z udziałem m.in. Sylwii Chutnik i Ewy Winnickiej, przyznała również pięć wyróżnień.
Inspiracją do zorganizowania konkursu stypendialnego była historia Olgi Rok (1923-2007) – bibliotekarki, która bardzo wcześnie zrozumiała, że biblioteka to dużo więcej niż miejsce, gdzie wypożycza się książki. Olga Rok przez niemal całe swoje życie pisała dziennik. To właśnie on po latach zainspirował jej wnuczkę, Anię, do stworzenia stypendium wspierającego rozwój osobisty bibliotekarek z małych miejscowości. Stypendium będzie finansowane ze środków utworzonego w tym celu funduszu wieczystego (operatorem funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce). Patronat honorowy nad tą inicjatywą objęła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania.
Ania Rok: W sierpniu dotarły do nas pierwsze zgłoszenia i to był ten moment, w którym poczułam, że to się dzieje naprawdę. 10 września, kiedy upływał termin nadsyłania zgłoszeń, miałyśmy ich 98! Nikt z nas się tego nie spodziewał. O czym pisały bibliotekarki? Opowiadały, jak swoje małe, często wiejskie biblioteki zamieniły w tętniące życiem centra lokalnej społeczności, gdzie oprócz czytania książek można robić na drutach, uczyć się obsługi komputera, poznawać lokalną historię, a przede wszystkim zrobić coś wspólnie z innymi.
Pierwszy dzień kongresu był także okazją do spotkania Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek, które skupia przedstawicieli świata nauki, kultury, sektora pozarządowego, gospodarki, polityki oraz mediów.
Uczestnicy kongresu mają za sobą już 18 warsztatów – w piątek, 12 października, czeka ich jeszcze drugie tyle. Każdy z poruszanych na nich tematów odpowiada poszczególnym obszarom wizji biblioteki. Bibliotekarki i bibliotekarze dowiedzieli się już, w jaki sposób nowoczesny design może przyciągnąć do biblioteki nowych użytkowników, jak biblioteka może pomóc w poszukiwaniu pracy i co zawiera niezbędnik bibliotekarza ery nowoczesnych technologii. Podczas drugiego dnia kongresu przekonają się między innymi, jak korzystać z otwartych zasobów dostępnych w Internecie, jak w atrakcyjny sposób opowiadać o działalności swojej biblioteki, w jaki sposób w bibliotece promować zdrowy tryb życia a także… sport.