12 lipca ruszył pilotażowy program edukacyjny „E-lementarz”, podczas którego uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych w gm. Nidzica wezmą udział w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem komputerów i dostępu do internetu. Wakacyjne warsztaty poprowadzą wolontariusze programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.
Pilotaż będzie realizowany w formie warsztatów wakacyjnych przez wolontariuszy programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje dla uczestników programu przygotowano także dwa edukacyjne pikniki „Sieciaki na wakacjach” promujące bezpieczne korzystanie z internetu.
Organizatorem programu pilotażowego jest Związek Importerów i Producentów Sprzętu Branży RTV i IT. Sprzęt komputerowy zapewniła firma Toshiba, która ma rozległe doświadczenie w realizacji rządowych programów edukacyjnych m.in. w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Japonii. Program będzie realizowany w szkołach podstawowych w Nidzicy, Napiwodzie, Rączkach oraz Łynie i potrwa do 13 sierpnia br. Honorowym Patronem Programu jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego p. Jacek Protas, a gospodarzem - Burmistrz Nidzicy p. Dariusz Szypulski.
Program pilotażowy „E-lementarz” skierowany jest do potencjalnych beneficjentów rządowego programu „Laptop dla pierwszoklasisty”. Celem programu jest szeroko pojęta edukacja w obszarze możliwości i korzyści, jakie mogą odnieść uczniowie, nauczyciele i społeczności lokalne w związku z wykorzystaniem komputerów w codziennej edukacji oraz upowszechnianie wiedzy nt. bezpiecznego użytkowania internetu.
„Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt ustawy, w myśl której rząd przeznaczy 1 miliard złotych na zakup przenośnych komputerów dla uczniów szkół podstawowych. Wiele dotychczas prezentowanych założeń dot. realizacji projektu budzi jednak zastrzeżenia społeczne wyrażane zarówno przez ekspertów zajmujących się sprawami teleinformatyki, edukacji, finansów publicznych, jak również przez nauczycieli i rodziców, których dzieci mają otrzymać te komputery. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Branży RTV i IT, stoi na stanowisku, że mimo oczywistej potrzeby zapewnienia polskim szkołom dostępu do najnowocześniejszego sprzętu i technologii, należy także odpowiednio przygotować zarówno uczniów, nauczycieli, jak i same szkoły pod kątem odpowiedniego wykorzystania tego sprzętu. Tak by przyniosło to wymierne korzyści naszemu społeczeństwu w przyszłości i by przyczyniło się do faktycznego, cywilizacyjnego rozwoju Polski” – powiedział Michał Kanownik, dyrektor generalny ZIPSEE, organizator i pomysłodawca programu „E-lementarz”.
Zidentyfikowanie rzeczywistych benefitów, podstawowa wiedza oraz kształtowanie zdolności do korzystania z systemów informatycznych w codziennym życiu otworzą przed dziećmi szanse samorealizacji i efektywnej pracy w różnych dziedzinach, a co za tym idzie przyczynią się do rozwoju kompetencji intelektualnych i emocjonalnych (społecznych) dzieci. Kompetencje te będą miały znaczący wpływ na budowanie i kształtowanie więzi i relacji międzyludzkich, wyrównanie szans oraz zmniejszenie wykluczenia w przyszłości.
Program „E-lementarz” służy także do zebrania opinii dotyczących wykorzystania laptopów w szkołach zarówno wśród dzieci, jak i nauczycieli, rodziców i społeczności lokalnych. Pozwoli to zdefiniować zarówno problemy i obawy, jak również oczekiwania i potrzeby.
W ramach programu pilotażowego „E-lementarz” odbędą się:
· warsztaty edukacyjne prowadzone przez studentów programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, dzięki którym dzieci będą miały możliwość nauki obsługi sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, bezpiecznego korzystania z zasobów internetu, a także odpowiedzialności środowiskowej w zakresie utylizacji sprzętu elektronicznego. Ponadto,
w ramach prowadzonych warsztatów dzieci poznają tradycje, zwyczaje i kulturę Warmii i Mazur, które będą prezentowane w oparciu o program ochrony dziedzictwa i niematerialnych dóbr kultury przygotowany przez Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko-Mazurskiego.
· pikniki edukacyjne – prowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje realizującą program „Dziecko w sieci”; podczas pikników uczestnicy: dzieci, rodzice, społeczność lokalna, dowiedzą się między innymi:
· Jak bezpiecznie korzystać z Internetu;
· Jakie są zagrożenia płynące z sieci;
· Jak unikać niebezpieczeństw i co robić by nie stać się ofiarą cyber-przemocy;
Interesariusze programu:
Związek Importerów i Producentów Branży RTV i IT (ZIPSEE) – pomysłodawca i organizator projektu, który, reprezentując producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego, monitoruje procesy legislacyjne kluczowe dla branży oraz bierze czynny udział w pracach Międzyresortowego Zespołu ds. realizacji programu Cyfrowa Polska;
Mecenat Publiczno-Prywatny – koordynator projektu, który pełni funkcję inicjatora i akceleratora współdziałania lokalnych społeczności z organizacjami pozarządowymi, będącymi często animatorami życia gmin.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu – tworzy warunki dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. „PROJEKTOR - wolontariat studencki” to wiodący Program Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
Fundacja Dzieci Niczyje –działa od 1991 roku. Jest największą w Polsce organizacją pozarządową zajmującą się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą dzieciom-ofiarom przemocy. FDN zajmuje się także bezpieczeństwem dzieci w Internecie – realizuje program „Dziecko w Sieci”.
TOSHIBA – partner biznesowy – dostawca sprzętu komputerowego i oprogramowania do programu, członek ZIPSEE, światowy lider w branży urządzeń elektronicznych i innowacyjnych technologii; producent najnowocześniejszych telewizorów, komputerów przenośnych, odtwarzaczy i stacji dysków DVD oraz pomocniczych urządzeń elektronicznych.
Pobierz
Źródło: Mecenat Publiczno – Prywatny