Organizacje pozarządowe ciągle borykają się z tymi samymi problemami tj.: niewystarczające umiejętności pozyskiwania środków na działania, ograniczony dostęp do informacji, czy specjalistów w danej dziedzinie. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki ruszającym właśnie Centrom Informacyjno-Doradczym w Wielkopolsce, część z tych problemów z pewnością uda się ograniczyć.
Zadaniem Centrów Informacyjno-Doradczych (CID) jest wspieranie organizacji pozarządowych oraz osób chcących działać na rzecz społeczności lokalnej. "Sieć CID powstała już kilku lat temu. Teraz jednak, dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, oferowane przez Centra wsparcie może zostań poszerzone" - mówi Monika Przybylak z Centrum PISOP, koordynatorka projektu.
W województwie działa jedno regionalne (w Poznaniu) i siedem lokalnych Centrów Informacyjno – Doradczych prowadzonych przez określone organizacje. Każdy z CID prowadzi działalność na terenie określonych powiatów województwa Wielkopolskiego. "Rozmieszczenie, oraz godziny pracy Ośrodków mają ułatwić organizacjom pozarządowym korzystanie z oferowanego przez nie wsparcia" – dodaje M. Przybylak.
Lista CID i obszary działań:
Czarnków:
powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, międzychodzki
Gostyń:
Powiaty: gostyński, rawicki
Kalisz:
Powiaty: Kalisz, kaliski, kępiński, ostrowski, ostrzeszowski
Konin:
Powiaty: Konin, kolski, koniński, słupecki, turecki
Leszno:
Powiaty: Leszno, leszczyński, wolsztyński
Piła:
Powiaty: pilski, złotowski
Pleszew:
Powiaty: jarociński, krotoszyński, pleszewski
Poznań:
Powiaty: Poznań, gnieźnieński, grodzki, kościański, nowotomyski, obornicki, poznański, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki, wrzesiński
W ramach działalności Centrów Informacyjno-Doradczych udzielane są informacje, świadczone usługi doradcze oraz organizowane szkolenia. "Tematyka doradztwa oraz szkoleń prowadzonych przez CID dotyczy kwestii związanych z bieżącym funkcjonowanie organizacji tj. zarządzanie, tworzenie projektów i pozyskiwanie środków na ich realizację, czy współpraca z samorządem i biznesem" – uzupełnia M. Przybylak. Do działań CID należy także zaliczyć Inkubator Aktywności Obywatelskiej, czyli inicjowanie działań społecznych oraz przedsięwzięcia mające sprzyjać integracji III sektora i jego szerszej promocji w społecznościach lokalnych. "Każde z Centrów jeszcze w tym roku zorganizuje Forum Inicjatyw Pozarządowych, które poprzedzać będą konkursy na najciekawsze inicjatywy lokalne" – dodaje M. Przybylak.
Wiele organizacji pozarządowych potrzebuje pomocy, instruktażu, miejsca gdzie zdobędą informacje, gdzie mogą się udać i uzyskać potrzebne wiadomości. - "Oczywiście wiele informacji jest w Internecie, na portalach internetowych, forach czy poszczególnych stronach internetowych. Ale nic nie zastąpi prawdziwego kontaktu z żywą osobą. A w szczególności nic nie zastąpi kontaktu ze specjalistą, który ma wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie." - komentuje Anna Jądrzyk, doradca z Leszczyńskiego Centrum Informacyjno-Doradczego - "Każda sytuacja, każdy projekt czy organizacja jest inna i problemy każdej z nich są inne. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania często z suchych informacji znalezionych w "sieci" jest niemożliwe" – dodaje.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP