Rusza kongres bibliotek: Włącz różnorodność! [patronat ngo.pl]
22 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie rozpoczyna się ogólnopolski kongres bibliotek Włącz różnorodność! (www.wielokulturowabiblioteka.org). Uczestnicy - przede wszystkim bibliotekarki i bibliotekarze z małych miejscowości - dowiedzą się, jakie działania przygotować dla przedstawicieli mniejszości, jak przybliżać ludziom różne kultury, skąd biorą się stereotypy i uprzedzenia i jak im przeciwdziałać.
Przekonają się między innymi, co dla społeczności romskiej przygotowała Biblioteka Publiczna w Koprivnicy w Chorwacji, jakie działania integrujące Polaków i Wietnamczyków oferuje Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie, z jakimi wyzwaniami związanymi z falą uchodźców z terenów wojennych mierzą się placówki ukraińskie.
W kongresie weźmie udział ponad 150 bibliotekarek, bibliotekarzy i osób, które na co dzień z bibliotekami współpracują lub chciałyby taką współpracę nawiązać. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, od 2009 wspierająca ponad 3.800 bibliotek publicznych z całej Polski.
Drugi dzień spotkania będzie wypełniony warsztatami, podczas których uczestnicy:
- zastanowią się, jakie mamy skojarzenia z Afryką i poszukają źródeł jej stereotypowego postrzegania m.in. w literaturze polskiej, ale też w ideologii kolonialnej i języku stosowanym przez media czy biura turystyczne (warsztat „Odczarować Afrykę – jak czytać współczesne kultury afrykańskie”);
- zajmą się sytuacją uchodźców – spróbują wejść w ich role i wyobrazić sobie sytuację opuszczania domu i ojczyzny, a w rezultacie będą wiedzieli, jak poruszać tę problematykę we własnych instytucjach („Jak w domu... – warsztat metodą dramy, dotyczący sytuacji uchodźców”;
-
nauczą się rozpoznawać i reagować na mowę nienawiści. Dowiedzą się, jakie grupy są szczególne narażone na „hejtowanie” oraz w jaki sposób można okazać im solidarność
i wsparcie (warsztat „Aktywizm internetowy w przeciwdziałaniu mowie nienawiści”); - przekonają się, w jaki sposób za pomocą metody „Pamiętnik dziecka migrującego” pracować z młodymi ludźmi z rodzin migrujących (wewnątrz kraju, a także poza jego granice) lub poszukującymi swoich korzeni kulturowych czy historii własnej rodziny (warsztat „Pamiętnik dziecka migrującego”);
- zastanowią się, jak dostępne w bibliotekach książki mogą pomóc w poszerzeniu horyzontów dzieci i młodzieży i sprawić, że młodzi ludzie staną się bardziej otwarci na inne kultury i zaczną je lepiej rozumieć („Współczesna literatura dla przyszłego pokolenia – warsztaty z dziećmi wspierające międzykulturowość”).
Wielokulturowość może być w coraz większym stopniu obecna w bibliotekach także podczas ich tradycyjnych działań. Biblioteki organizują spotkania z podróżnikami, wystawy zdjęć, dyskusje o filmach czy książkach – każde takie wydarzenie może być pretekstem do przybliżania ludziom innych kultur czy promowania otwartości.
Partnerami Ogólnopolskiego kongresu bibliotek: Włącz różnorodność! są Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenie Praktyków Kultury.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego