Rusza internetowa platforma zgłaszania incydentów na tle antysemickim
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie uruchomiły dziś witrynę internetową do zgłaszania antysemickich przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści. Stronę znaleźć można pod adresem www.zglosantysemityzm.pl, pozwala ona zgłaszać incydenty na tle antysemickim ich ofiarom i świadkom.
W dobie wzrostu nacjonalizmu oraz normalizacji antysemityzmu w dyskursie publicznym antysemicka mowa nienawiści oraz przestępstwa z nienawiści na tle antysemickim stwarzają zagrożenie dla demokracji i społeczeństwa. Przeciwdziałanie takim zjawiskom niweluje poczucie zagrożenia i wzmacnia grupy narażone na takie ataki. Jednakże wdrożenie skutecznych rozwiązań jest możliwe tylko wtedy, gdy znamy skalę i wymiar zjawiska. Dlatego też, Żydowskie Stowarzyszenie Czulent bazując na najlepszych światowych rozwiązaniach podjęło się opracowania zintegrowanego systemu pomocy i wsparcia dla członków społeczności żydowskiej z doświadczeniem przestępstw z nienawiści i mowy z nienawiści.
We współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie stworzony został system, który wzmacnia grupy narażone na ataki z nienawiści i wesprze członków społeczności żydowskiej.
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie uruchomiły dziś witrynę internetową do zgłaszania antysemickich przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści. Stronę znaleźć można pod adresem www.zglosantysemityzm.pl, pozwala ona zgłaszać incydenty na tle antysemickim ich ofiarom i świadkom.
Na stronie znaleźć można także wyjaśnienie tego, czym jest przestępstwo z nienawiści oraz mowa nienawiści. Jak można zgłosić czyn zabroniony na tle antysemickim zgłosić na policję. Oferuje także informacje dotyczące miejsc, w których można uzyskać pomoc psychologiczną i prawną.
„Głównym celem platformy zglosantysemityzm.pl jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa społeczności żydowskiej i wspieranie ofiar przestępstw z nienawiści, w tym mowy nienawiści. Gromadzone zgłoszenia posłużą opracowaniu danych umożliwiających określenie rzeczywistej skali antysemityzmu w Polsce, a także wzmocnią głos społeczności żydowskiej w rozmowach z lokalnymi władzami. Pozwolą również na przygotowywanie podobnych projektów dla innych mniejszości” – powiedziała Sylwia Kędzierska-Jasik, Przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Platforma internetowa umożliwia raportowanie, gromadzenie, analizowanie i przetwarzanie danych dotyczących incydentów i przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści na tle antysemickim. W tym dyskryminacji krzyżowej. Opierając się na uznanych definicjach, w szczególności roboczej definicji antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
“Metodologia oparta jest na międzynarodowych standardach raportowania przestępstw z nienawiści, w tym także OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. Analizowane są także w oparciu o Operacyjną Definicję Antysemityzmu, Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście, której stosowanie zaleca polski rząd, oraz przepisy polskiego prawa” - powiedział Piotr Kwapisiewicz, Przewodniczący Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.
Źródło: Żydowskie Stowarzyszenie Czulent