1 marca 2011 r. pierwszy transport żywności dotrze do magazynów Banków Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim, Rudzie Śląskiej i Warszawie. Dostawy 21 różnych produktów trwać będą systematycznie do końca 2011 roku. 32 Banki Żywności, realizując tegoroczny program PEAD, dotrą z pomocą do ponad 3 tys. fundacji, stowarzyszeń i instytucji pomocy społecznej w całej Polsce. Przekażą potrzebującym ponad 71 tys. ton żywności.
Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD) jest realizowany w Polsce od 2004 r., czyli od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Federacja Polskich Banków Żywności jest jednym z trzech podmiotów bezpośrednio realizujących program w 2011 r. PEAD jest największym tego typu programem w Polsce. - Federacja Polskich Banków Żywności przekaże aż 53% pomocy z programu. Tym samym jest największym, pod względem ilości przekazywanych artykułów, uczestnikiem programu - mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. Dystrybucja produktów odbędzie się za pośrednictwem 32 Banków Żywności.
Produkty żywnościowe, które znalazły się w tegorocznej edycji programu to: mąka pszenna, kasza manna, makaron świderki, makaron muszelki, ryż biały, kasza gryczana, kasza jęczmienna z warzywami, płatki kukurydziane, musli, herbatniki, kawa zbożowa instant, krupnik, chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, makaron z gulaszem, zupa pomidorowa z ryżem, ser podpuszczkowy dojrzewający, ser topiony, mleko UHT, mleko w proszku pełne (ekstra), masło ekstra. Te 21 produktów to artykuły najbardziej oczekiwane wśród odbiorców programu - osób zmagających się z problemem ubóstwa w Polsce.
- Cieszymy się, że z roku na rok, udaje nam się, w ramach programu, przekazywać coraz więcej żywności. W 2010 roku było to 62 tysiące ton, w tym roku będzie to ponad 70 tysięcy ton. Banki Żywności działają w każdym regionie w Polsce, aktywnie współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami i instytucjami pomocy społecznej. To tworzy system, który pozwala na dobre rozpoznanie potrzeb i na efektywniejsze dotarcie dla osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy - dodaje Marek Borowski.
Żywność przekazywana w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) jest wytwarzana przez producentów wybranych w ramach przetargu organizowanego przez Agencję Rynku Rolnego. Artykuły spożywcze są przekazywane w opakowaniach, na których znajduje się informacja „Pomoc Wspólnoty Europejskiej” oraz „Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży”, a także logo Banków Żywności, jako dystrybutora produktów.
Ubóstwo w Polsce
W 2009 r. w Polsce odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wyniósł 5,7 %, czyli 2 miliony 175 tysięcy osób. Terminem skrajne ubóstwo określa się sytuację, w której miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym jest niższy niż 443 zł.
Dane pochodzą z Polskiego Raportu Social Watch 2010: „Ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce.”