Kursy on-line, warsztaty z ekspertami, możliwość spotkania z mentorami – to tylko niektóre elementy startującego dziś programu „Youth Empowered – Możesz Więcej niż Myślisz!”, realizowanego przez Coca-Colę we współpracy z organizacjami pozarządowymi z całej Polski. To pierwszy etap kompleksowego programu Coca-Cola dla młodych w Polsce, zrodzony z potrzeby wsparcia ludzi młodych w wejściu na rynek pracy.
Z badań[1] wynika, że 34% młodych ludzi źle ocenia zdobyte przez siebie wykształcenie w kontekście przygotowania do pracy zawodowej. To nie tylko teoria – by dowiedzieć się, jak jest naprawdę i co na ten temat sądzą sami młodzi, została zorganizowana debata z udziałem młodych osób z całej Polski, w tym także z mniejszych miejscowości, gdzie możliwości znalezienia satysfakcjonującej ścieżki zawodowej są mniejsze niż w dużych miastach. Młodzi szczerze opowiadali o swoich wyzwaniach, celach i problemach na rynku pracy, o swoich autorytetach i inspiracjach oraz o planach na przyszłość.
– Przy okazji startu programu #Youth Empowered chcieliśmy posłuchać ludzi młodych, bo to oni najlepiej wiedzą, czego chcą, jakie są ich cele i potrzeby oraz co przeszkadza im w znalezieniu fajnej pracy. Zależy nam na zmianie świadomości młodych osób, które nie wiedzą, gdzie szukać potrzebnych informacji i inspiracji. Dlatego stworzyliśmy program dla młodych osób w wieku 18-30 lat, którym chcemy pomóc wkroczyć w nową rzeczywistość i wesprzeć w znalezieniu właściwej ścieżki zawodowej – mówi Katarzyna Borucka, dyrektor ds. korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska.
Większość młodych ludzi już podczas nauki w szkole średniej zastanawia się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. To moment podejmowania decyzji co do dalszej przyszłości – wyboru zawodu, a co za tym idzie odpowiednich kursów, szkoleń czy kierunku studiów. To dla młodych bardzo trudny i stresujący moment, zwłaszcza, gdy wszyscy wokół „wiedzą lepiej”, co powinno się zrobić.
– Na wielu etapach naszego bardziej dojrzałego życia doradza nam wiele osób – rodzice mówią, kim chcieliby, żebyśmy byli, koledzy też podpowiadają i „ciągną” w swoją stronę. Ważne, żeby ostatecznie wsłuchać się w siebie, w swoje zainteresowania i potrzeby – podkreśla Justyna, uczennica z Praszki. – Najważniejsze to dowiedzieć się, czego naprawdę chcemy. Stawiajmy na swoje talenty i krok po kroku zmierzajmy do upragnionego celu.
Podczas debaty młodzi ludzie przyznali, że większość z nich kończąc szkołę nie wie, jak i gdzie szukać fajnej pracy. – Mam wrażenie, że szkoła nie przygotowuje nas odpowiednio do przyszłej pracy zawodowej, nie pomaga zrozumieć, kim chciałbym być, w czym jestem dobry – mówił Arek, student z Warszawy, pochodzący z małej miejscowości pod Lublinem. Każdy z nas chce mieć fajną pracę. Dlatego właśnie powinniśmy stawiać na rozwój i ciągle uczyć się czegoś nowego. Bardzo ważne są kursy on-line i warsztaty, dzięki którym zwiększamy swoje szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy – dodaje.
Szansę na rozwinięcie umiejętności przydatnych w poszukiwaniu swojego miejsca na rynku pracy daje program #Youth Empowered, który oferuje bezpłatne szkolenia on-line, przygotowane przez ekspertów i trenerów zajmujących się na co dzień rynkiem pracy i doradztwem zawodowym. Z rozmowy z młodymi wyszło, że mimo tak silnie obecnej w ich życiu wirtualnej rzeczywistości, ważny jest też dla nich bezpośredni kontakt z kimś, kto może im pomóc dokonać właściwego wyboru. Dla takich osób #Youth Empowered oferuje warsztaty – spotkania z trenerami, organizowane w różnych miastach Polski. Szkolenia poprowadzą najlepsi eksperci z organizacji pozarządowych – partnerów programu #Youth Empowered: Stowarzyszenia QZmianom, Semper Avanti, Morena oraz Fundacja Sempre a Frente.
– Nie chcę, by ktoś za mnie decydował i mówił mi, co mam robić. Sama chcę wszystkiego spróbować. Ale bardzo chciałabym spotkać się i porozmawiać z kimś, z takim mentorem, który zajmuje się tym, czym ja chciałabym się zajmować za kilka lat. Byłoby to dla mnie bardzo ważne i cenne móc „podejrzeć”, jak wygląda ten zawód w rzeczywistości, w praktyce i „z czym to się tak naprawdę je” – przyznaje Ania, uczennica z Pasłęka. Program #Youth Empowered poprzez platformę cyfrową umożliwia uczestnikom dostęp do mentorów – pracowników Coca-Cola, a docelowo także organizacji i firm współpracujących. Mentorami są osoby o dużym doświadczeniu i wiedzy, pracujący w różnych obszarach i na różnych stanowiskach, którzy będą się dzielić swoim doświadczeniem osobiście, m. in. podczas spotkań bezpośrednich oraz sesji on-line.
Dla najbardziej zaangażowanych i wytrwałych program zakończy się Kampusem – warsztatem z udziałem ekspertów, interesujących osób, menedżerów z ciekawą ścieżką zawodową. Zajęcia praktyczne odbędą się pod okiem profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, które pomogą budować kompetencje na wymagającym rynku pracy. To także możliwość sprawdzenia, jak wygląda praca w Coca-Cola.
Program #Youth Empowered to jeden z elementów zaangażowania systemu Coca-Cola w sprawy młodych. Już od września rusza duża platforma dla młodych ludzi, gdzie w jednym miejscu znajdą wszystko, co potrzebne do poruszania się na rynku pracy i podejmowania zawodowych wyborów.
[1] Deloitte, Pierwsze kroki na rynku pracy, Polska 2018