Przed uczestnikami Regionalnej Szkoły Liderów Ekonomii Społecznej kolejny punkt cyklu edukacyjnego. Obok wiedzy teoretycznej i pracy warsztatowej przyszedł czas na podpatrywanie dobrych praktyk podczas wizyty studyjnej (4-6 kwietnia 2011). W jej programie pojawią się podmioty ekonomii społecznej działające na terenie: Grudziądza, Torunia, Golub-Dobrzynia i Brodnicy.
O tym, jak trudne bywają początki i pozytywne efekty zakładania przedsiębiorstwa społecznego uczestnicy wizyty dowiedzą się m.in. od przedstawiciela spółdzielni socjalnej „Od Nowa” z Chełmna. Działający od 2006 roku dziś mają na swoim koncie m.in. ofertę usług remontowo-budowlanych, produkcję ozdób ogrodowych i studni drewnianych, rękodzielnictwo, opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a także – co nietypowe dla tego rodzaju podmiotów – utworzenie klubu sportowego. A zaczęło się od współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i dotacją w wysokości 80.000 zł, która przypadła na 11 spółdzielców.
Przy tworzeniu wspólnego działania o charakterze przedsiębiorstwa ważny jest dobór zespołu – to ułatwia przechodzenie wewnętrznych konfliktów (nieuniknionych we współpracy), umożliwia szybkie zwieranie szyków w sytuacjach kryzysowych. Zasada sprawdza się również przy prowadzeniu stowarzyszenia. A kiedy jego działalność inspiruje i samych działaczy, i tych, z którymi pracują, praktykę warto pokazywać innym. Dlatego w programie wizyty jest również stowarzyszenie „Rodzina Inspiruje!”. Powstałe z inicjatywy kilku rodzin, dziś zajmuje się m.in. prowadzeniem przedszkola „Mały Książę”, warsztatów dla mam i tatów oraz ich pociech. O tym, jak inspirować, uczestnicy wizyty dowiedzą się m.in. podczas warsztatów prowadzonych przez działaczy stowarzyszenia.
Inspiracji doda również grupa artystyczna ze stowarzyszenia Teatr Wiczy. Jego naczelnym zadaniem jest dialog kulturotwórczy i społeczny, prezentacja spektakli, szeroko rozumiane krzewienie kultury. W swojej ofercie artyści mają m.in. organizację happeningów, występy z wykorzystaniem pantomimy, sztuki cyrkowej, iluzji, stepu, działań ulicznych i pokazów fire-show. Gamę możliwości wykorzystania sztuki pokażą także podczas warsztatów, które poprowadzą dla RSLES-owiczów.
W programie wizyty pojawią się również: Grudziądzkie Centrum Ekonomii Społecznej POMOST, Centrum Integracji Społecznej „Cistor”, Fundacja „You Have It” oraz Spółdzielnia Socjalna „Signum”. Każde z podmiotów ma stać się inspiracją dla uczestników RSLES-u do wzmacniania działań swoich organizacji w obszarze ekonomii społecznej.
Wizyta jest działaniem projektu „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej” prowadzonego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: ESWIP