Szałstry to wieś warmińska położona w gminie Jonkowo. Znajduje się nad jeziorem o tej samej nazwie. Najbliższy przystanek kolejowy jest w odległości 2 km, w pobliskiej wsi Wołowno. Wieś zamieszkuje ok. 235 osób, wśród mieszkańców jest rozwinięte bardzo duże poczucie wspólnoty.
Obecnie znajduje się tam pięć gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję mleczną. Szkoła podstawowa została zlikwidowana i aktualnie dzieci z Szałstr uczęszczają do szkoły podstawowej w Nowym Kawkowie i gimnazjum we Wrzesinie. We wsi działa jeden punkt usługowy w postaci sklepu spożywczo-przemysłowego.
Pomimo tych arkadyjskich obrazów, które właśnie nasuwają nam się w głowie, nie dajmy się zmylić pozorom… Działa tutaj Stowarzyszenie „Szałstry”, a wśród nich są mieszkańcy Szałstr i okolic, reprezentujący różne zawody i grupy wiekowe. – Pracujemy na rzecz obrony naszej wsi oraz gminy przed pazernymi zakusami właścicieli żwirowni, którzy w imię własnego zysku bezpowrotnie dewastują unikalny krajobraz i środowisko naturalne Warmii – mówi Lidia Mossakowska, prezes stowarzyszenia.
Stowarzyszenie powstało pod koniec 2008 roku i liczy 42 osoby. Głównym celem organizacji jest wspieranie świetlicy socjoterapeutycznej. Ponadto promują i organizują działania na rzecz rozwoju Szałstr. Do tej pory zostało zrealizowanych kilka projektów we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi, Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, a także z lokalnie działającymi organizacjami i stowarzyszeniami.
Naturalna potrzeba bycia we wspólnocie
W pewnym momencie toku rozwoju organizacji pojawiła się potrzeba stworzenia przestrzeni dla młodych ludzi, którzy „wyrośli” już ze świetlicy, a dzięki długoletniemu uczęszczaniu na tamtejsze zajęcia mają wykształconą potrzebę bycia we wspólnocie i działania na rzecz swojego środowiska. W ten sposób powstał Klub Młodzieżowy „Szał-team”. Można go nazwać spuścizną po działalności w świetlicy. Stowarzyszenie udziela Klubowi opieki formalnej, merytorycznej, materialnej i macierzyńskiej.
Klub znajduje się w lokalu Gminy Jonkowo, który dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Szałstry” został użyczony na okres 5 lat. Własnymi nakładami organizacji zostały wyremontowane trzy pomieszczenia, w których obecnie znajdują się: wspólne biuro Stowarzyszenia i Punktu Przedszkolnego, pokój tzw. klubowy oraz sala komputerowa. Jest też łazienka, wymagająca gruntownego odnowienia, w obecnym stanie praktycznie nienadająca się do użytku z powodu zniszczonych urządzeń i ogólnej dewastacji. Oprócz tego jest jeszcze szereg działań, które powinny być zrealizowane, aby budynek odpowiadał warunkom bezpieczeństwa i higieny, np. konieczne jest wymalowanie klatki schodowej oraz pomieszczeń na poddaszu farbą anty-ogniową, renowacja nieszczelnych okien, modernizacja systemu grzewczego, doposażenie bazy noclegowo-wypoczynkowej w aneks kuchenny itp. Środki na te cele Stowarzyszenie stara się pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Małe projekty” lub „Odnowa i rozwój wsi”. Członkowie Stowarzyszenia głęboko wierzą, że poprzez wspólny wysiłek i zaangażowanie będą w stanie stworzyć placówkę swoich marzeń.
Organizacja zwróciła się z prośbą do gminy Jonkowo o przyznanie bezpłatnego użytkowania pomieszczeń w celu koordynowania działalności i pozyskiwania środków na doskonalenie i modernizowanie zasobów budynku. Prace nad urządzeniem lokalu można nieśmiało nazwać znojnymi, z racji braku odpowiednich funduszy na ich realizację. Pozytywny odbiór ze strony młodzieży i dzieci motywuje niegasnące zaangażowanie w tą sprawę zarządu Stowarzyszenia.
„SZOK”, czyli Sportowo, Zdrowo, Ogólnie Kultowo
Stowarzyszenie Szałstry ostatnimi czasy realizowało projekt „SZOK” wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji i Rozwoju „Pionier”. „SZOK, czyli Sportowo, Zdrowo, Ogólnie Kultowo” to projekt skierowany do mieszkańców Szałstr, poniżej 15. roku życia. Dzięki niemu młodzi ludzie mieli szansę wziąć udział w bezpłatnych warsztatach kulinarnych i zajęciach sportowych. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich bierze udział w warsztatach kulinarnych oraz zajęciach fitness, a druga w warsztatach kulinarnych i zajęciach sportowych (gry zespołowe). Warsztaty były prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, którzy są doświadczeni w realizowaniu podobnych zajęć. Młodzież miała szansę na rozwój oraz aktywne spędzenie czasu.
Projekt odbywał się na przestrzeni wakacji. Dzięki temu Stowarzyszenie zapewniło młodzieży alternatywę dla spędzania wolnego czasu w małych miejscowościach, która pozostaje w czasie wakacji w miejscu swojego zamieszkania.
Przede wszystkim baza informacji oraz szansa na rozwój
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa