Rozstrzygnięcie konkursu 'Nasz sposób na biedę na wsi'
28 maja 2002 w Warszawie, w siedzibie Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w III edycji konkursu dla społeczności gminnych: 'Nasz sposób na biedę na wsi'.
Organizatorzy konkursu, Fundacja Wspomagania Wsi i Bank BISE S.A., nagrodzili nadesłane do 5 kwietnia projekty, których celem było ograniczenie biedy we wsiach i małych miasteczkach.
Spośród wielu (a dokładnie 255) pomysłów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, szkoły, rady sołeckie i parafie, jury wyróżniło 22, którym przyznano nagrody pieniężne, w przedziale od 2,5 tys. zł do 10 tys. zł, przeznaczone na realizację przedstawionych zamierzeń.
Sumy nie wydają się kolosalne, ale jak podkreślili Prezes Zarządu FWW Piotr Szczepański oraz Joanna Wardzińska z Banku BISE S.A., pozwalają one na rozruch śmiałych, ale zarazem prostych i nieskomplikowanych pomysłów, których zadaniem nadrzędnym jest ograniczanie biedy we wsiach, gminach, czy osiedlach po-pegeerowskim.
Organizatorzy zapewnili, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja konkursu, a jeszcze w tym, we wrześniu, rozpocznie się realizacja podobnego pod hasłem „Kultura bliska”.
Fundacja Wspomagania Wsi powstała w 1999 roku z połączenia Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę, działającej od 1987 roku i Fundacji Rolniczej, działającej od 1991 roku (obydwie fundacje były założone przez JE ks. Prymasa Józefa Glempa). Misją Fundacji Wspomagania Wsi jest wspieranie inicjatyw gospodarczych i społecznych mieszkańców wsi i małych miast oraz inicjatyw związanych z poprawą stanu infrastruktury obszarów wiejskich. Poprzez swe działania Fundacja wspiera społeczny, gospodarczy i kulturalny rozwój obszarów wiejskich.
Działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego Fundacja wspiera również rozwój niekonwencjonalnych źródeł energii.
Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE SA) powstał w 1990 roku. Jest polsko-francuskim bankiem komercyjnym obsługującym małe i średnie firmy, gminy, firmy sektora elektroenergetycznego, fundacje i stowarzyszenia, klientów zainteresowanych kredytami mieszkaniowymi oraz firmy francuskie i Francuzów przebywających w Polsce. Pozakomercyjna działalność Banku BISE koncentruje się na współpracy z sektorem pozarządowym, którego istnienie, jest zdaniem Banku ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju.
Źródło: inf. własna