Rozpoczęły się szkolenia wolontariuszy na Euro 2012
Rozpoczął się kolejny etap projektu Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™ w Warszawie. Wolontariusze wezmą udział w trzech dniach szkoleń oraz grze miejskiej, która umożliwi lepsze poznanie stolicy i miejsc związanych z mistrzostwami.
Kolejny etap projektu Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™ w Warszawie poświęcony jest przygotowaniu wolontariuszy do działań w trakcie Turnieju. W tym celu uczestnicy projektu przejdą szkolenia, m.in. z: pierwszej pomocy przedmedycznej, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Poznają również kulturę i atrakcje turystyczne, topografię czy komunikację miejską.
Oprócz zapewnienia odpowiedniej wiedzy, celem każdego szkolenia jest także rozwinięcie umiejętności interpersonalnych wolontariuszy. Dzięki nim, każdy uczestnik będzie miał możliwość zwiększenia swoich kompetencji.
Część szkoleń odbędzie się w Centrum Wolontariatu, które będzie dostępne dla wolontariuszy miejskich podczas trwania całego Turnieju. Szkolenia składają się z dwóch części: teoretycznej (wykład) oraz praktycznej (warsztaty). Każdy wolontariusz otrzyma również dostęp do platformy e-learningowej, dzięki której będzie mógł przypomnieć sobie wiedzę zdobytą podczas szkoleń oraz wykonać testy sprawdzające.
Wolontariat Miast Gospodarzy to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach przygotowań Polski do zbliżających się mistrzostw.
W Warszawie w ramach wolontariatu będzie pracowało ponad 900 osób. Zostały one wybrane spośród 1800 chętnych, w procesie rekrutacyjnym trwającym od października 2011 roku do kwietnia 2012 roku. Do projektu zakwalifikowano dokładnie 901 osób – 616 kobiet i 285 mężczyzn. Zdecydowana większość wolontariuszy znajduje się w grupie wiekowej między 20 a 30 lat. 55 wolontariuszy ukończyło 50 rok życia. Wśród zakwalifikowanych do projektu znalazło się też wiele osób z niepełnosprawnością oraz obcokrajowców z całego świata (np. Kanady, Meksyku, Węgier czy Nigerii). Wszyscy wolontariusze posługują się językiem angielskim co najmniej w stopniu komunikatywnym. Wielu włada również innymi językami, np. niemieckim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, ukraińskim, greckim czy japońskim.
Wolontariusze będą zapewniać obsługę turystom, kibicom, dziennikarzom oraz mieszkańcom, uczestniczącym w świętowaniu związanym z Turniejem. Podzieleni zostaną na grupy realizujące działania na danym obszarze miasta.
Będzie ich można spotkać w pobliżu stadionu, w Strefie Kibica, w Ambasadach Kibiców, placówek medycznych wyznaczonych do obsługi Euro 2012 oraz w głównych punktach komunikacyjnych miasta.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy