Konferencja podsumowująca projekt „Zainwestuj w różnorodność” odbyła się 24 marca we Wrocławiu. Spotkanie pod hasłem: „Zarządzanie różnorodnością: nowy trend czy logiczna decyzja biznesowa” było to znakomitą okazją nie tylko do zaprezentowania efektów działań projektowych, ale również do promocji nowego nadal zjawiska na polskim rynku pracy, czyli diversity management.
Celem projektu było stworzenie Partnerstwa Regionalnego oraz Dolnośląskiej Strategii Różnorodności, która w założeniu ma pomóc naszemu regionowi w uzyskaniu w niedalekiej przyszłości pozycji gospodarczego lidera. Poprzednia, międzynarodowa konferencja pt.: Różnorodność: droga do przewagi konkurencyjnej” , zrealizowana w ramach projektu w styczniu b.r. zaowocowała pomysłem stworzenia Dolnośląskiej Karty Różnorodności. Inspiracją była niemiecka praktyka Charta der Vielfalt, zaprezentowana wówczas przez niemiecką ekspertkę Sylwię Chałupke- Dunse. Karta ma być zachętą dla pracodawców, by wprowadzali u siebie rozwiązania na rzecz różnorodności i równych szans w swoim miejscu pracy. W ubiegłym tygodniu mieliśmy okazję po raz pierwszy zapoznać się z Dolnośląską Kartą Różnorodności, która jest inicjatywą pozwalająca na kontynuowanie, już po zakończeniu samego projektu, współpracy na rzecz promocji różnorodności przez powstałe partnerstwo. Przedstawiciele podmiotów, którzy w przyszłości podpiszą Kartę, tym samym zobowiążą się do propagowania idei zarządzania różnorodnością oraz jej wdrażania w swoich organizacjach, w szczególności w kilku strategicznych obszarach:
-doboru pracowników i rekrutacji
-awansów i wynagrodzeń
-systemu szkoleń
- godzeniu życia zawodowego z rodzinnym
Punktem wyjścia dla samego projektu była obserwacja zmieniającego się rodzimego rynku pracy, który w coraz większym stopniu staje się rynkiem usług oraz rynkiem pracowników a nie pracodawców. Wiele organizacji, działających w różnych sektorach, boryka się z brakiem wykwalifikowanych specjalistów oraz dużą rotacją pracowników. Zarządzanie różnorodnością może stać się najskuteczniejszym sposobem dla pracodawców, by zatrzymać najcenniejszych pracowników. Jak powiedziała Beata Grudzińska, trenerka biznesu i ekspertka zajmująca się różnorodnością i zrównoważonym rozwojem w praktyce zarządzania - „Pracownicy obecnie coraz bardziej stają się partnerami pracodawców”.
Jednym z najbardziej istotnych elementów, przynajmniej w polskich realiach, zarządzania różnorodnością są działania, które pozwolą w pełni wykorzystać zawodowy potencjał kobiet, osób niepełnosprawnych oraz pracowników powyżej 45 roku życia. Wiek, płeć oraz niepełnosprawność okazują się bowiem, w naszych rynkowych realiach najważniejszymi cechami, które decydują o możliwościach i barierach w rozwoju kariery zawodowej dolnośląskich pracowników.
Także i o tych aspektach zarządzania różnorodnością mówili eksperci z różnych krajów Europy (m.in. z Niemiec i Hiszpanii), którzy pojawili się na poprzedniej konferencji w Krzyżowej, a których doświadczenia zostały również zawarte w publikacji „Zainwestuj w różnorodność. Logiczna decyzja biznesowa dla rozwoju Dolnego Śląska”, pod redakcją Aldony Wiktorskiej-Święckiej, specjalistki w zakresie ekonomicznych i społecznych uwarunkowań rozwoju lokalnego i regionalnego.
Źródło: informacja wlasna serwisu wroclaw.ngo.pl