Przemiany jakie zachodzą na rynku pracy wymagają od współczesnych pracodawców umiejętności przyciągania do siebie pracowników utalentowanych i niezwykle kompetentnych. W odpowiedzi na powyższe wymagania powstała idea zarządzania różnorodnością, która pozwala wykorzystać dotychczas niedoceniany potencjał mniejszościowych grup społecznych.
Zupełnie inaczej rozwinęło się zarządzanie różnorodnością w Europie Zachodniej, gdzie duży wpływ na rozwój tej koncepcji miało prawo wspólnotowe. Na początku wysiłki państw koncentrowały się przede wszystkim na przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć, następnie objęły również takie aspekty jak np. rasa, wiek, wyznanie czy orientacja seksualna. Zasada równości szans została zawarta w Traktacie o Unii Europejskiej z Maastricht oraz wydanych na jego podstawie wielu dyrektywach równościowych. W oparciu o te dyrektywy kraje członkowskie dokonały istotnych zmian prawa krajowego, które przełożyło się na stworzenie określonych ram prawnych dla przedsiębiorców. W Europie Zachodniej zarządzanie różnorodnością było więc wynikiem świadomego działania instytucji europejskich.
Zarządzanie różnorodnością bazuje na trzech podstawowych pojęciach:
Ludzka różnorodność opiera się na tożsamości osobistej, którą podzielić można na następujące wymiary:
1. Tożsamość pierwotna, czyli te cechy fizyczne i psychiczne, których nie można nabyć, bądź na nabycie ich lub nie, człowiek nie ma żadnego wpływu. Są to następujące cechy: płeć, wiek, rasa, pochodzenie narodowe i etniczne, orientacja seksualna i (nie)pełnosprawność.
2. Tożsamość wtórna, czyli te cechy fizyczne i psychiczne, które nabywamy w trakcie swojego życia. Zaliczamy do nich: religię, język, pokolenie, wykształcenie, status rodzicielski, stan cywilny, wygląd, miejsce zamieszkania oraz klasę społeczną.
3. Tożsamość organizacyjna związana z zatrudnieniem, w skład której wchodzą następujące cechy: funkcja, sektor (publiczny, prywatny, NGO), motywacja kariery, staż pracy i stowarzyszenie.
Różnorodność i przeciwdziałanie nierównościom jest zatem uzasadnionym biznesowo działaniem wspierającym rozwój przedsiębiorstwa. Z raportu Unii Europejskiej dotyczącego dobrych praktyk personalnych przytaczanego przez autorów publikacji „Firma=różnorodność” wynika, że 56% przedsiębiorstw w krajach tzw. Starej Unii wdrożyło działania mające na celu zapobieganie dyskryminacji. Firmy najczęściej walczą z dyskryminacją ze względu na płeć, wiek, rasę i pochodzenie etniczne, rzadziej uwzględniając kwestię (nie)pełnosprawności, wyznania czy orientacji seksualnej. Wynika to z pewnością zarówno z indywidualnych cech poszczególnych przedsiębiorstw, charakteru ich działalności, tradycji oraz przywiązania w krajach starej Unii do standardów równości i różnorodności.
W Polsce co prawda zmiany zachodzą wolniej, ale również i u nas można zaobserwować, że powyższe kwestie są istotne dla prowadzonej przez firmy polityki personalnej. Polscy pracodawcy przygotowując firmowe procedury z obszaru HR skupiają się również na kwestiach równościowych i różnorodnościowych. Jest to długofalowe myślenie pozwalające dostrzec korzyści, jakie niesie ze sobą taka polityka personalna. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: otwarcie na nowe grupy pracowników, większa efektywność i innowacyjność przedsiębiorstwa oraz budowanie pozytywnego wizerunku organizacji.
Różnorodność w miejscu pracy jest więc niezmiernie ważna nie tylko z powodu uwarunkowań prawnych wynikających z prawa pracy, ale również ze względu na istotny wpływ polityki równościowej na rozwój ekonomiczno-społeczny przedsiębiorstwa oraz wizerunek organizacji. Niemniej wprowadzenie strategii zarządzania różnorodnością, nie jest wcale sprawą tak prostą, jakby się wydawało i niesie za sobą pewne koszty. Jednakże pozytywne konsekwencje wprowadzenia takiej polityki w organizacji w pełni rekompensują poniesione koszty.
Korzyści i koszty wprowadzenia polityki zarządzania różnorodnością postaram się przedstawić w kolejnym artykule.
Artykuł powstał na podstawie publikacji „Firma=różnorodność” opracowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Pobierz
-
201010011057400372
591188_201010011057400372 ・38.72 kB