Teatr Ognisko i Fundacja po DRUGIE zorganizowały wydarzenie społeczno-kulturalne „To 1500 do rozgrzania!”. 1500 metrów to nazwa klubu, w którym odbywała się impreza i jednocześnie jego powierzchnia. Gorąca atmosfera i gorące serca rozgrzały ją do czerwoności!
W ramach wydarzenia zostały zorganizowane warsztaty edukacji przez sztukę skierowane do młodzieży z placówek resocjalizacyjnych. Do stolicy przyjechało ponad siedemdziesięciu wychowanków zakładów poprawczych i młodzieżowych ośrodków wychowawczych z całej Polski. Zjechali ze Śląska, Wielkopolski, Mazowsza.
Rano wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez instruktorów wywodzących się z Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Zadaniem młodzieży było przygotowanie krótkich działań scenicznych.
– Wydarzenie było swoistym eksperymentem – wyjaśnia Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji po DRUGIE. – Młodzież została podzielona na grupy, w których skład weszli wychowankowie różnych placówek. Niewielu znało się wcześniej. Chcieliśmy między innymi sprawdzić, czy integracja tej grupy wokół konstruktywnych działań jest możliwa.
Praca warsztatowa nie była łatwa. Prowadzący wysoko postawili poprzeczkę. Małgorzata Lewińska, aktorka naciskała na uczestników:
– Możesz to zrobić lepiej – powtarzała, próbując wyciągnąć z nich szczere emocje. – Nie wierzę ci!
– Obserwowałam pracę Małgosi i obawiałam się, że uczestnicy zaczną się wycofywać – opowiada Agnieszka Sikora. – Bałam się, że zbyt wysokie oczekiwania mogą spowodować, że zamkną się w sobie i nie będą próbować dalej. Ku mojej wielkiej radości było wprost przeciwnie!
Grupa Małgorzaty Lewińskiej pracowała nad emocjami. Aktorka chciała pokazać młodzieży, jak być prawdziwym na scenie, ale nie tylko. Chodziło o wydobycie z nich ich własnych odczuć i przeżyć.
Na zajęciach Zuzy Gaińskiej, również aktorki, panowały skupienie i cisza.
– To było niesamowite! – podkreśla prezeska Fundacji. – Młodzież, która jest nadpobudliwa, która z trudem koncentruje się na prostych zdaniach, pracowała w skupieniu. Byłam pod wrażeniem.
Zuza Gaińska przygotowała zajęcia z pracy z przedmiotem. Podkreślała, że zadanie, które postawiła wychowankom wcale nie było proste, ale przecież życie również wymaga od nich przeskakiwania kolejnych, niełatwych etapów.
Na zajęciach prowadzonych przez Agnieszkę Durkę (szefową Teatru Ognisko) młodzież pracowała nad tekstem Edwarda Stachury.
– Wybrałam Stachurę, bo jego życie również nie było łatwe i uznałam, że to, co tworzył będzie bliskie i zrozumiałe dla grupy – opowiada Agnieszka Durka. – Mój zespół nauczył się tekstu na pamięć i myślę, że zrozumiał jego znaczenie. Zaskoczyli mnie swoją otwartością i umiejętnością interpretacji tekstu.
Odbyły się również zajęcia fotograficzne, które prowadził Bartosz Mirecki. Młodzież mogła sprawdzić się po jednej i drugiej stronie obiektywu – jako modele i fotografowie.
Mariusz Krzemiński, aktor, znany szerszej publiczności jako Mariusz z serialu „Klan”, pracował na scenariuszu serialowym. Na zajęciach pokazał, że jeden dialog można interpretować na tysiąc sposobów. Każde zdanie, w zależności od tego, jak je wypowiemy może mieć wiele różnych znaczeń.
Nie zabrakło również zajęć dla wychowawców. Pracowali pod okiem Haliny Machulskiej, która pracowała z nimi metodą dramy.
Po warsztatach odbyły się pokazy przygotowane przez grupy.
– Żaden wychowanek się nie wykruszył! Wszystkie grupy zakończyły swoją pracę sukcesem! – dodaje Agnieszka Sikora.
Część druga wydarzenia to uroczysta gala, w ramach której można było zobaczyć efekty pracy wychowanków i prowadzących. Galę poprowadził Piotr Kędzierski z Radia Roxy. Wydarzenie wsparli swoją obecnością aktorzy znani m.in. z „Klanu”: Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Piotr Cyrwus. Po gali podkreślali, że wydarzenie zrobiło na nich kolosalne wrażenie i że zaproponowana przez Teatr Ognisko i Fundację po DRUGIE forma pracy z młodzieżą ma głęboki sens i wielką wartość.
Na gali Fundacja po DRUGIE wręczyła również coroczne odznaczenia „Złote Skrzydła”. Otrzymują je osoby, które swoim działaniem wspierają fundację i jej podopiecznych. W tym roku wśród laureatów znaleźli się między innymi Halina Machulska, Barbara Sowińska (Zakład Poprawczy w Konstantynowie), Grzegorz Bulenda (dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu) oraz osoby zaangażowane w przygotowalnie wydarzenia „To 1500 do rozgrzania” – między innymi Agnieszka Durka (szefowa Teatru Ognisko) i Tadeusz Góralski (QUALITY GÓRAL’S MANAGEMENT S.A., sponsor wydarzenia).
Źródło: Fundacja po DRUGIE