“Równość małżeńska. Podręcznik dla początkujących” - nowa publikacja Miłość Nie Wyklucza
“Równość małżeńska. Podręcznik dla początkujących” - pierwsza w Polsce publikacja poświęcona tematyce małżeństw jednopłciowych - jest już dostępna na stronie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Jak wygląda sytuacja par jednopłciowych w Polsce? Jak prezentuje się na tle innych państw Unii Europejskiej? Czym równość małżeńska różni się od związków partnerskich i dlaczego osobom nieheteroseksualnym tak bardzo zależy na małżeństwach? To tylko kilka pytań, na które odpowiadają autorzy i autorki nowej publikacji ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza
Idea Podręcznika zrodziła się z potrzeby edukacji i rozpowszechnienia rzetelnych informacji o trudnej sytuacji par jednopłciowych w Polsce, które pozostają niewidzialne dla polskiego prawa. Wysoki poziom negatywnych emocji, które towarzyszyły pojawieniu się ustaw o związkach partnerskich w Sejmie, uniemożliwił przeprowadzenie merytorycznej debaty publicznej na temat proponowanych rozwiązań. W efekcie poziom świadomości społecznej na temat problemów, z którymi borykają się pary jednopłciowe, jest wciąż bardzo niski. Wychodząc od takiej diagnozy, aktywistki i aktywiści ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, postanowili stworzyć publikację o charakterze popularyzatorskim, skierowaną do szerokiego grona czytelników i czytelniczek, a zwłaszcza osób, które nie mają na co dzień styczności z tematyką osób LGBT+.
Podręcznik zawiera podstawowe informacje o prawnych, społecznych i politycznych aspektach małżeństw jednopłciowych, a także wyniki najnowszych ogólnopolskich badań społecznych oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Znalazły się w nim również wypowiedzi samych par, których głos jest często pomijany w dyskusjach o małżeństwach jednopłciowych i związkach partnerskich.
“Równość małżeńska. Podręcznik dla początkujących” z pewnością zainteresuje organizacje pozarządowe zajmujące się kwestiami równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji.
Publikacja powstała w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.