NGO.PL: "To jakaś kwotowa mania" kontra "konserwowanie status quo to lenistwo" - tak komentowano debatę o równej reprezentacji.
Sektor sfeminizowany
Równościowe rozwiązania
Prof. Fuszara zachęca do tego, aby w ciałach reprezentacji zastosować któreś z narzędzi wyrównujących reprezentację, stosowanych np. w biznesie lub polityce: kwotę na liście kandydatów i kandydatek, zasadę podwójnej nominacji (z każdej organizacji wybiera się po dwie osoby). Wspiera również pomysł programów liderskich dla kobiet-społeczniczek, które przygotowywałyby je do pełnienia funkcji reprezentantek.
Tematy do podjęcia
„Szanse, że Rada Działalności Pożytku Publicznego zajmie się [tymi kwestiami] bez udziału kobiet, są minimalne” – konkluduje Niżyńska.
RDPP o kobietach
Współprzewodniczącego dziwi niski odsetek kobiet w Radzie, który nie odzwierciedla sytuacji w sektorze: „Rodzi się pytanie, dlaczego już na poziomie zgłaszania kandydatur do RDPP udział kobiet jest na tak niskim poziomie. Niezależnie jednak od przyczyn tego stanu rzeczy wydaje się sensowne i słuszne podjęcie działań w celu jego zmiany”.
To ważna deklaracja i warto jej „pilnować” – 24 marca 2014 Rada będzie obradować nad zasadami wyboru na kolejną kadencję i zmianami w trybie działania Rady.
Na FB o debacie
Mimo tego, że wśród komentarzy na Facebooku sporo było wspierających ten głos, to trudno było znaleźć osobę, która otwarcie powie to na łamach ngo.pl. Natomiast w komentarzach do debaty słychać było natomiast tradycyjnie występujące w debacie o równości konserwatywne argumenty: że sektor ma teraz inne problemy, „kwotowo to się mleko do skupu woziło”, że panuje mania na kwoty i debata się w nią wpisuje.
Równowagę w komentarzach stanowiły głosy sprzeciwu wobec tego, żeby mężczyźni reprezentowali rezultaty „ciężkiej, mozolnej pracy kobiet” w sektorze, że od lat grono organizacji mówi o tym, że warto i trzeba przełamywać stereotypy płciowe, a także o tym, że w demokracji większość nie konserwuje swoich przywilejów, tylko wspiera grupę mniejszościową. Poprzestanie na tym, że status quo trzeba uszanować, jest „lenistwem niegodnym aktywisty” – pisała jedna z forumowiczek.
Wszyscy aktywiści i aktywistki chcący dopilnować równościowych rozwiązań w RDPP mogą to zrobić/śledzić 24 marca 2014 od. godz. 12.30 w budynku MPiPS.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)