68% Polek i Polaków martwi się widocznymi skutkami zmian klimatycznych w kraju. Niemal połowa traktuje zmianę klimatu jako największe zagrożenie dla ludzkości. Jednocześnie rosną obawy o koszty walki z tym zagrożeniem. Już co drugi polski badany jest zdania, że wymagania wobec Polski są zbyt duże w tym obszarze.
Mniejsze zaangażowanie
Z okazji Dnia Ziemi - 22 kwietnia - Ipsos przedstawił wyniki międzynarodowego badania opinii na temat walki ze zmianami klimatycznymi. Choć zdecydowana większość Polek i Polaków (68%) wyraża zaniepokojenie skutkami zmian klimatycznych w kraju, to jednak widoczny jest wzrost wątpliwości wobec działań, jakich oczekuje się od Polski w celu przeciwdziałania tym zmianom. Połowa badanych (51%) uważa, że od Polski wymaga się zbyt wiele poświęceń w tej kwestii. Odsetek osób przekonanych, że Polska powinna włożyć więcej wysiłków w walkę ze zmianami klimatycznymi, zmniejszył się od 2024 roku o 15 punktów procentowych, osiągając 48%.
Od ubiegłego roku zauważalnie mniej badanych widzi również potrzebę natychmiastowych działań władz kraju (50%, spadek o 9 punktów procentowych), przedsiębiorstw (44%, spadek o 9 p.p.), a także zwykłych ludzi (54%, spadek o 7 p.p.). Szczególnie interesujące są długoterminowe trendy: w stosunku do pierwszej edycji badania w 2021 roku odsetek osób dostrzegających konieczność szybkiego działania przez zwykłych ludzi zmniejszył się aż o 18 punktów procentowych.
Świadomość problemu a obawy ekonomiczne
Raport wskazuje, że rosnące wątpliwości wobec działań na rzecz zwalczania zmian klimatycznych nie wynikają z niedowierzania w sam problem. Polscy badani są świadomi zachodzących zmian i związanych z nimi zagrożeń. Ponad połowa (56%) Polek i Polaków zdaje sobie sprawę, że ostatnia dekada była najcieplejsza w historii, a dla 49% zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla dobrostanu ludzkości. Jedynie 23% uważa, że wzrost średniej globalnej temperatury o ponad 1,5°C nie jest znaczącym problemem.
Polki i Polacy obawiają się wzrastających kosztów związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. 42% uważa, że przejście na energię odnawialną doprowadzi do wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych, a 44% martwi się negatywnym wpływem takiej transformacji na poziom zatrudnienia w Polsce.
„Coraz więcej Polek i Polaków uważa, że Polska spełniła już swoją rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Chociaż postrzegamy te zmiany jako poważne zagrożenie, obawiamy się kosztów dalszych działań i odejścia od paliw kopalnych. Optymistycznym sygnałem może być fakt, że już teraz dostrzegamy pozytywny wpływ przejścia na energię odnawialną w takich obszarach, jak jakość powietrza czy zdrowie publiczne. W debacie publicznej warto podkreślać te pozytywy i więcej mówić o korzyściach ekonomicznych płynących z transformacji energetycznej.” – mówi Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs w Ipsos Polska.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.ipsos.com/pl-pl/rosna-obawy-o-koszty-walki-ze-zmianami-klimatycznymi
Źródło danych: Raport IPSOS People And Climate Change. Badanie przeprowadzono metodą CAWI wśród osób w wieku od 16 do 74 lat w dniach od 24 stycznia do 7 lutego 2025 r. w 32 wybranych krajach na reprezentatywnych krajowych próbach (w Polsce N=500, łącznie we wszystkich krajach N=23 745). Badanie zostało przeprowadzone w ramach cyklicznych pomiarów Ipsos Global Advisor.
Źródło: Ipsos Polska