Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
ROMOPEDIA - rzetelne i łatwo dostępne źródło wiedzy o Romach
Fundacja Integracji Społecznej Prom
Kim są Lowarzy? Co oznacza Sasytka Roma? Skąd pochodzą Romowie? Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź w Romopedii – romskiej encyklopedii dostępnej online. Platforma powstała w ramach kampanii społecznej „Jedni z wielu”, będzie zawierała 100 kluczowych haseł dla historii, kultury i życia współczesnych Romów. Janusz Balkowski jest odpowiedzialny za opiekę merytoryczną oraz konsultacje faktograficzne. Za redakcję - dr Łukasz Kwadrans.
– Czy taki projekt, jak Romopedia jest potrzebny?
Łukasz Kwadrans: – Projekty popularyzujące wiedzę są współcześnie niemal konieczne. Żyjemy w "społeczeństwie obrazkowym", w którym skróty myślowe, piktogramy dominują. Szczególnie ważne jest poznanie "innych" w związku z coraz większą dynamiką przemian społecznych nie tylko w naszym kraju. Natomiast Romowie są prawdopodobnie wciąż najmniej znaną grupą etniczną zamieszkującą w Europie. Romopedia jest dobrym uzupełnieniem kampanii społecznej „Jedni z Wielu”.
Jakie przykładowe hasła będzie zawierała?
Ł.K.: – Długo zastanawialiśmy się nad doborem haseł, ich objętością, strukturą. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy to odpowiednio. Wiele z nich funkcjonuje już w przestrzeni internetowej, jednak zostały doprecyzowane, sformułowane w możliwie przystępnej formie. Dodatkowo pojawia się wiele informacji na temat Romów, które mogą zainteresować osoby mające niewielką wiedzę na temat tej społeczności, a także posługujące się jedynie stereotypami. Mamy zatem opis poszczególnych grup romskich, elementów kultury, historii, ale także współczesnych problemów Romów.
Czym kierował się Pan przy wyborze haseł?
Ł.K.: – Potrzebą wyjaśnienia problemów w związku z funkcjonującymi stereotypami na temat Romów. Przekazaniem podstawowych informacji, wiedzy na temat tej społeczności. Ustaliliśmy z Zespołem Redakcyjnym setkę takich podstawowych informacji/haseł. Nie chcieliśmy opisywać jedynie kultury, historii i tradycji, ale również wskazać na współczesne problemy, instytucje, wydarzenia. Celem podstawowym jest pokazanie, że Romowie są interesującą grupą, odmienną kulturowo, ale nie trzeba się ich bać, tylko podjąć próbę poznania, a nawet oswojenia się z ich odrębnością.
Do kogo jest skierowany ten projekt?
Ł.K.: – Do Pani, do mnie, do naszych znajomych, bliskich, do każdego. Przede wszystkim do przedstawicieli "społeczeństwa większości", do osób mających skąpą lub żadną wiedzę na temat Romów. Jednak również do osób, które chciałyby uzupełnić swoje informacje o Romach, poszukują ciekawostek, wykazują zainteresowanie grupami odmiennymi kulturowo, czy samymi Romami.
Jaką pełnił Pan w nim rolę?
Ł.K.: – Kibicuję całej kampanii społecznej od jej samego początku, biorę udział w jej części badawczej i publikacyjnej. Jestem członkiem zespołu redakcyjnego a jednocześnie współautorem haseł, propagatorem samej idei kampanii „Jedni z wielu”.
www.romopedia.pl
Więcej o projekcie, można przeczytać tutaj: www.jednizwielu.pl
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.