“Mekh man daje” to tradycyjny romski utwór zarapowany i zatańczony przez romską młodzież z warszawskiej Pragi Południe, która w ten sposób opowiada o sobie i swojej tożsamości.
Projekt narodził się z ponad czteroletnich doświadczeń w pracy Fundacji Dom Kultury z grupą dzieci romskich. Został wspólnie wypracowany w oparciu o zainteresowania uczestników, ich umiejętności, pasje. Stał się okazją, by w ulubionej formie mogli opowiedzieć o sobie rówieśnikom i reszcie świata. Jego formuła rozwijała się wraz z uczestnikami: zaczynaliśmy pracować z dziećmi, które teraz są już młodzieżą.
Proces
“Mekh man daje”, czyli “Pozwól” jest tradycyjnym utworem śpiewanym w romskich domach. Jego wybór zaproponowała Krystyna Perła Markowska, romska artystka, pieśniarka, działaczka, liderka zespołu “Perła i Bracia”. To Perła czuwała nad zachowaniem tożsamości tego utworu, by nie zatracił się w aranżacji hip-hopowej.
Warsztaty dźwiękowe prowadził Adam Bieliński z Akademii Dźwięku, warsztaty choreografii breakdance Aneta Woźnicka-Łada, instruktorka zumby związana z agencją Reggaeton vs Danchall, zajęcia z nowych technologii i wykorzystania mediów społecznościowych do autopromocji: Paulina Jędrzejewska z Fundacji Culture Shock. Na wszystkich zajęciach towarzyszyli nam z aparatami i kamerą Małgorzata Brus z Fundacji Dom Kultury i Leszek Wejcman z Leon Studio. Po intensywnej, blisko trzymiesięcznej pracy nasze dzieciaki nagrały hip-hopową piosenkę “Mekh man daje” i zatańczyły ją. Powstał bogaty materiał wizualny, z którego zrealizowaliśmy wideoklip. Bez precedensu w Polsce.
Głównymi autorami sukcesu są uczestnicy projektu:
Alwaro, Angela, Dawid, Edmund, Olivia, Kamil, Kewin, Niko, Ricardo, Santino, Wanda, Wirginia, Zuzanna.
W “Mekh man daje” śpiewają o tym, co jest cały czas aktualne i dla nich ważne: przygoda, poznawanie siebie, proces dorastania, poczucie tożsamości, czerpanie z wielopokoleniowego doświadczenia wspólnoty, wychodzenie na jej zewnątrz do świata, czyli społeczeństwa większościowego.
Nasi uczestnicy, młodzi Romowie z warszawskiej dzielnicy Praga Południe mają po 13 - 16 lat. Z jednej strony łączą ich bardzo silne więzi wewnątrzgrupowe i romska samoidentyfikacja, z drugiej - w kontakcie ze światem zewnętrznym przejawiają tendencje do maskowania swojego pochodzenia, obawę przed odrzuceniem przez nieromskich rówieśników. Coraz wyraźniej można też zaobserwować osłabienie więzi z własną tradycją i kulturą. Młodzież ta wychowana na pograniczu środowiska tradycyjnego romskiego i wielkomiejskiego jest poddana silnej presji otoczenia, którego wartości, często pozornie atrakcyjne, stają się coraz bardziej pożądane w porównaniu do wartości rodzinnego domu.
Projekt “Romano Hip-hopo” został zrealizowany ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki otrzymanym finansom Fundacja Dom Kultury mogła zorganizować młodym Romom zajęcia, w ramach których poznały głębiej swoją kulturę, nauczyły się śpiewać w romani, rapować, tworzyć muzykę, gify, memy, robić selfie i tańczyć breakdance. Powstał unikatowy teledysk, który dziś mamy wielką przyjemność Państwu zaprezentować.
Więcej informacji: http://fundacjadomkultury.pl/romano-hip-hopo/
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/2138403963126049/
Zadanie publiczne "Romano Hip-hopo" zostało zrealizowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Patronat medialny:
- Polskie Radio RDC
- Fundacja W stronę dialogu
- Muzeum Kultury Romów w Warszawie
KONTAKT:
Małgorzata Brus
Fundacja Dom Kultury
e: biuro@fundacjadomkultury.pl
t: 608 852 830
Fundacja Dom Kultury prowadzi działalność zaangażowaną społecznie i szeroko pojętą edukację kulturalną i artystyczną. “Dowozi” ofertę kulturalną, społeczną i edukację do środowisk, które mają do niej utrudniony dostęp, są marginalizowane lub wykluczone. Walczy o zrównanie szans poprzez powszechny dostęp do działań kulturalnych, edukacyjnych i prospołecznych, a także do sztuki.
Źródło: Fundacja Dom Kultury