Rok po nowelizacji stowarzyszeń – szału nie ma
Zmiana Prawa o stowarzyszeniach nie pobudziła jeszcze aktywności społecznej i nie zaowocowała znaczącym wzrostem liczby stowarzyszeń. Nowe przepisy ułatwiają zakładanie organizacji, ale same z siebie nie mobilizują obywateli do zrzeszania się. Przypomnijmy, co takiego wydarzyło się rok temu w ważnej dla III sektora ustawie.
Stowarzyszenia rejestrowe ze szczęśliwą liczbą
Sądom rejestrowym pracy nie przybyło
Czy ułatwienia w procesie zakładania stowarzyszeń, które wprowadziła nowelizacja z października 2015 r. spowodowały, że mamy więcej rejestrowanych stowarzyszeń? W drugiej połowie 2016 r. żadnego przyrostu nie dało się zauważyć. Nie ulegała również zmianie, obserwowana od lat, niepokojąca tendencja polegająca na wypieraniu stowarzyszeń przez mniej społecznikowskie (teoretycznie) fundacje. Pół roku to jednak bardzo mało i poniższe dane prezentujemy bardziej z dziennikarskiego obowiązku i dla zaspokojenia ciekawości, niż próbując już dziś ocenić skuteczność nowelizacji.
W drugiej połowie 2016 r. (po wejściu w życie nowych przepisów), nie odnotowano też większej ilości zarejestrowanych stowarzyszeń. Pokazuje to wykres poniżej, na którym porównano liczbę stowarzyszeń rejestrowanych w drugich połowach poszczególnych lat.
Stowarzyszenia zwykłe - UŁOMNA osobowość prawna. To znacznie więcej niż jej brak!
Powiaty pracowały nad ewidencją stowarzyszeń zwykłych
Zajrzeliśmy w kilka ewidencji i sprawdzaliśmy, czy można z nich dowiedzieć się czegoś o nowych stowarzyszeniach zwykłych. Powstaje ich więcej niż przed nowelizacją? Z prostego porównania ogólnej liczby stowarzyszeń zwykłych do tych, które znajdują się w nowej ewidencji wynika, że stowarzyszeń przybyło (gdyby ogólną liczbę rozdzielić na wszystkie lata od 1989 r. i porównać z okresem po nowelizacji). Jednak tu należy być ostrożnym w szacunkach, ponieważ tylko do niektórych starych ewidencji dotarliśmy, ponadto sposób ich prowadzenia wg starych przepisów rodzi wątpliwości co do jakości danych.
Został rok na przerejestrowanie stowarzyszenia zwykłego
Art. 10.
- W terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stowarzyszenia zwykłe działające na podstawie przepisów dotychczasowych są obowiązane dokonać wpisu do ewidencji, o której mowa w art. 40 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1. Brak wpisu skutkuje rozwiązaniem stowarzyszenia zwykłego z mocy prawa.
- Do dnia dokonania wpisu do ewidencji, o którym mowa w ust. 1, stowarzyszenia zwykłe działają na podstawie przepisów dotychczasowych.
Zobacz:
- Czym różni się stowarzyszenie rejestrowe od zwykłego? Sprawdź! [infografika]
- NOWELIZACJA STOWARZYSZEŃ - wszystkie informacje o nowelizacji, jakie ukazały się w portalu ngo.pl (w układzie chronologicznym).
- Teksty dotyczące zakładania stowarzyszeń w serwisie PORADNIK.NGO.PL: * Jak założyć stowarzyszenie – krok po kroku, ** Rejestracja stowarzyszenia – formularze, dokumenty, *** Stowarzyszenie zwykłe
Akty prawne w poradnik.ngo.pl
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)