Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Ustawa o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach uchwalona została 5 sierpnia 2015 r. Większość jej przepisów weszło w życie 9 listopada. Niedługo minie więc rok, od kiedy działają. Tak dużej nowelizacji ustawy pożytkowej nie było od kilku lat, warto więc przypomnieć sobie najważniejsze zmiany.
Ustawa przyjęta przez Sejm w sierpniu 2015 r. była formalnie projektem komisyjnym (Komisji Polityki Społecznej i Rodziny) jednak znaczna część prac nad przedłożeniem wykonana została wcześniej w Departamencie Pożytku Publicznego.
Projekt wprowadził m.in. nowe obowiązki informacyjne organizacji pożytku publicznego ubiegających się o 1% podatku, zmiany w przepisach dotyczących działalności odpłatnej, uregulował obowiązek posiadania BIP przez organizacje pozarządowe, stworzył nowy fundusz dla OPP, wreszcie umożliwił powiększenie Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Nie była to jednak ostatnia nowelizacja pożytku w ostatnich 12 miesiącach. Dwie kolejne dodały m.in. nowe sfery pożytku. Obecnie również trwają prace nad kolejną nowelizacją (zobacz: Nowelizacja pożytku. Termin publikacji sprawozdań...).
Tym bardziej warto przypomnieć sobie, jakie znaczące zmiany wprowadzono jesienią 2015 r. ZACHĘCAMY!
Obejrzyj prezentację!
AKTY PRAWNE w poradnik.ngo.pl
Nowelizacja ustawy o pożytku uchwalona 5 sierpnia 2015 r. była szeroko opisywana w portalu ngo.pl. Poniżej zamieszczamy linki do tekstów, pozwalających zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi na jesieni 2015 r.
- Kiedy weszły w życie zmiany wynikające z nowelizacji
- Nowelizacja – zmiany w lokalnych radach pożytku
- Gminna rada pożytku na wniosek organizacji
- Nowelizacja – zmiany ważne dla OPP
- Regranting
- Sprzedaż przedmiotów darowizny jest znów działalnością odpłatną
- Obowiązek prowadzenia BIP przez organizację
- Fundacja OPP. W 2016 r. mniej sprawozdań
- Zakaz pośredniczenia w przekazywaniu 1% tylko dla OPP
- Na co można wydać pieniądze z 1%
- Finansujesz promocję z 1%? Informuj o tym
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.