Miała poddać się w ciągu trzech dni. Nie poddała się po trzydziestu i po trzystu. 24 lutego mija rok od agresji Rosji na naszych braci i siostry z Ukrainy. Trzysta sześćdziesiąt pięć dni ich bohaterskiej postawy, nieustępliwej walki w obronie domu i ojczyzny. Los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich determinacji i odwagi, które poddawane są licznym próbom. Wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata — Europy, Polski — Polek i Polaków.
W tę tragiczną rocznicę chcielibyśmy rozpalić ogniska, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy niszczą Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców. Nie opada płomień naszej solidarności i zaangażowania w pomoc. Na sygnał Rzeszowa, pierwszego miasta-ratownika ów płomień pojawi się w wielu miejscach w Polsce — a także w przestrzeni online. Tym samym dotrze na cały świat, w tym — do Ukrainy.
Organizatorem może być każdy i każda z nas, kto ma gotowość na odrobinę poświęcenia, by wstać przed świtem, który tego dnia nastąpi o 6:34.
Osoby, które chcą dołączyć do akcji zapraszamy do rejestracji wydarzenia pod niniejszym linkiem (tutaj rejestracja w języku angielskim). Lokalizacje już zaplanowanych ognisk znajdziecie na naszej specjalnej mapie.Grafikę poświęconą wydarzeniu możecie pobrać z tej strony internetowej.
Każdy, kto chce dołączyć do Płomienia Solidarności musi spełnić osiem warunków:
- Zgłosić to wydarzenie w gminie jako tzw. zgromadzenie zwykłe – w trybie uproszczonym (bez zakłócania ruchu drogowego). Należy podać imię i nazwisko organizatora/-ki, jego/jej nr tel. i adres e-mail, opis zgromadzenie (data, miejsce, czas trwania, liczba uczestników). Należy to zrobić najpóźniej 22 lutego, lepiej w poniedziałek 21 lutego (tutaj wskazówki dotyczące zgłaszania zgromadzeń).
2. Wyznaczyć bezpieczne, a zarazem atrakcyjne miejsce na ognisko (np. nad rzeką czy jeziorem), z łatwym dojazdem. Uwaga! W wielu gminach wyznaczone są miejsca na ogniska, można też skonsultować się z władzami gminy.
3. Zachować ostrożność podczas rozpalania i utrzymywania ognia, kategorycznie reagować na wszelkie nieodpowiedzialne pomysły (tutaj kilka dobrych rad).
4. Zaproponować i zachęcić innych do przygotowania programu wydarzenia, np. odśpiewać „Czerwoną Kalinę”, rozwinąć hasła, wznieść okrzyki typu „Sława Ukrajini, herojam sława!”.
5. Zaprosić na wydarzenie znajomych (telefonicznie, mailowo), a także użyć mediów społecznościowych (np. wydarzenie na Facebooku).
6. Zadbać o ciepłe ubranie, termos z gorącą herbatą, coś do jedzenia, koce termiczne itp.
7. Przygotować drewno na minimum dwugodzinne ognisko, tak by doczekać do świtu.
8. Do postów i relacji z wydarzenia dodać hasztagi #PlomienSolidarnosci oraz oznaczyć organizatorów @mapujpomocpl @oko.press, @fundacja_inna_przestrzen, @rzeszow.artcity celem rozpowszechnienia relacji z wydarzenia na możliwie szeroką skalę.
Rozpalmy ten ogień w piątek 24 lutego o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (4:00 czasu polskiego), ponieważ to właśnie o tej godzinie armia Putina zaatakowała Ukrainę. Zachęcamy do tego aktywistów i aktywistki organizacji społecznych, władze samorządowe, wszelkie osoby z fantazją społecznikowską czy artystyczną, ludzi, którym los Ukrainy jest szczególnie drogi, także Ukraińców i Ukrainki, którzy są w naszym kraju.
Organizatorami kampanii „Płomień Solidarności z Ukrainą” są:
Fundacja Humanitarna Folkowisko
Fundacja CultureLab / Mapuj Pomoc
Fundacja Inna Przestrzeń / Centrum Wsparcia Koordynacji – Warszawa
Stowarzyszenie ArtCity (Rzeszów)
partnerem kampanii jest Fundacja LifeBus
Wszelkie zapytania należy kierować do Julii Bochenek z Mapuj Pomoc pod adres email: julia.bochenek@culturelab.pl.
Źródło: Fundacja Culturelab