W 2012 roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), zamordowanego w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego w Warszawie Domu Sierot. Dom Spotkań z Historią włączył się w obchody roku korczakowskiego w Warszawie poprzez stworzenie platformy informacyjnej o planowanych i zrealizowanych w Warszawie projektach i wydarzeniach „Informatorium” – www.korczakinfo.waw.pl.
Sejm RP ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów jest Rzecznik Praw Dziecka. Ideą roku korczakowskiego w Warszawie jest nie tylko przypomnienie biografii i dorobku „Starego Doktora”, ale także spojrzenie na jego postać poprzez pryzmat miasta, w którym żył i które kochał:
i oderwany od Warszawy
odczuwam żrącą tęsknotę.
Warszawa jest moja i ja jestem jej.
Powiem więcej: jestem nią.
Janusz Korczak „Pamiętnik”
Joanna Olczak-Ronikier, autorka książki "Korczak. Próba biografii" pisze, że „Stary Doktor, choć pozornie wśród nas obecny, nikomu nie jest potrzebny. I coraz bardziej się oddala”. Czy rzeczywiście widzimy w nim tylko męczennika i przyjaciela dzieci? Czy to możliwe, że Janusz Korczak – człowiek z krwi i kości – zamienił się w pomnik?
Wybrane działania promujące rok korczakowski w Warszawie:
• My Warsaw - Warszawa jest moja. APLIKACJA NA SMARTFONY, PREMIERA: 1.06.2012!
• Marsz Pamięci (22.07.2012)
• Uroczyste obchody 100-lecia Domu Sierot (6-7.10. 2012)
• Edukacja Alternatywna – Dylematy Teorii i Praktyki – Międzynarodowa Konferencja (19-21.10. 2012 )
Źródło: Dom Spotkań z Historią