Zmiany w prawie, dylematy jawnościowe, wybory i długo oczekiwane projekty ustaw, czyli drugie półrocze 2014 roku w trzecim sektorze. Ciąg dalszy naszego subiektywnego przeglądu wydarzeń.
Lipiec. BIP-y, ustawa o zbiórkach
Jawność i przejrzystość są również istotne w kontekście kolejnej ustawy, której przepisy zaczęły obowiązywać w 2014 r. W lipcu bowiem weszły w życie nowe rozwiązania dotyczące prowadzenia zbiórek publicznych. Same prace nad ustawą toczyły się głównie w 2013 roku, ale to od drugiej połowy 2014 r. możemy oceniać, czy sprawdzają się w praktyce. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wynika, że w ciągu pięciu miesięcy obowiązywania ustawy, na portalu www.zbiórki.gov.pl zarejestrowano ponad 1550 zbiórek, podczas których zebrano ponad 4 mln zł. Niepokojąco jednak wyglądają dane wskazujące, że wszystkie zbiórki zostały zgłoszone metodą tradycyjną (papierową), a nie poprzez ten portal. Podważałoby to (przynajmniej po części) jedno z założeń, które przyświecały pracom nad przepisami o zbiórkach: aby było łatwiej. Jeśli informacje pokazywane przez sam MAiC nie są obarczone błędem – znaczyłoby, że ciągle jeszcze elektroniczna forma kontaktu jest dla organizacji znacznie uciążliwsza (mniej dostępna?) niż wysyłanie dokumentów pocztą. Nie wiemy także, czy i jak przez te pięc miesięcy sprawdził się inne założenie tej ustawy: że to obywatele będą czuwać nad tym, czy zbiórki są rozliczane i co dzieje się z pieniędzmi pozyskiwanymi w ten sposób przez organizacje. Może trzeba na to więcej czasu.
Wrzesień. OFIP, Strategia III sektora
Wrzesień minął pod hasłem VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. A ten z kolei pod hasłem „tworzymy Strategię III sektora”. VII OFIP w zmienionej formule, z nowym organizatorem. Rolę tę przejęła (od Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych) Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.
Miłym akcentem VII OFIP-u była wizyta i wystąpienie Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podczas sesji zamykającej całe wydarzenie nadał licznej grupie działaczek i działaczy pozarządowych odznaczenia państwowe.
Październik. Ustawa o działalności pożytku publicznego
Otwarte jest także pytanie o dalszą formułę prac nad tym projektem. Członkowie Zespołu ds. prawnych i monitoringu RDPP, przekazując opracowany przez nich materiał do sejmu, zwracali uwagę, że dalsze prace powinny uwzględnić jakąś formę konsultacji społecznych. Sejmowa ścieżka legislacyjna konsultacji jako takich nie przewiduje. Posłowie mogą przeprowadzić wysłuchanie publiczne. Czy się na to zdecydują? Jeszcze nie wiadomo. Inna możliwość wybrzmienia głosu społecznego zależy od aktywności samych organizacji, które mogą swoich przedstawicieli zgłaszać do udziału w posiedzeniach podkomisji, a później komisji zajmującej się ustawą. Na grudniowym spotkaniu podkomisji, podczas którego omawiano kilka pierwszych propozycji zmian, pojawiło się grono osób z trzeciego sektora. Wiadomo jednak, że nie każdy ma czas i możliwość przyjechać do Warszawy. Można też zgłaszać swoje uwagi bezpośrednio do posłów i senatorów. Będzie to możliwe dopiero po tym, gdy komisja przyjmie propozycje zmian jako projekt nowelizacji i upubliczni go na stronach sejmowych.
Listopad. Wybory do Komitetów Monitorujących
Grudzień. Rozliczenie przez rezultaty, ustawa o stowarzyszeniach
W grudniu okazało się, że na długo oczekiwane rozliczanie przez rezultaty przyjdzie organizacjom poczekać jeszcze dłużej. Po tej, zapowiadanej od 2012 roku, zmianie w zasadach dotyczących sprawozdawania się z realizacji zadań publicznych organizacje wiele sobie obiecywały. Przede wszystkim, że nie będzie potrzeby przedstawiać administracji opasłej dokumentacji finansowej potwierdzającej wykonanie zadania. Że ważniejsze od faktur i rachunków będą rezultaty naszych działań. Idea wyglądała pięknie, jednak w czasie prac nad jej ukonkretnieniem, Rada Działalności Pożytku Publicznego natrafiała co i rusz na kolejne rafy. Zwrotów akcji w ciągu tych dwóch lat było wiele, pod koniec 2014 roku pojawiła się jednak realna szansa, że nowe zasady rozliczania dotacji uda się wprowadzić w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)