Warszawa przystąpiła do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), zapewniającej azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Do sieci należy ponad 75 miast z całego świata.
– Niezmiernie cieszę się, że Warszawa staje się właśnie jednym z miast, które łączy postawa solidarności z prześladowanymi pisarzami i pisarkami. Zrobimy co w naszej mocy, aby zapewnić azyl jak największej liczbie prześladowanych pisarzy i artystów, a także stworzyć wraz z innymi organizacjami trwałą globalną sieć stojącą w obronie wolności słowa. To szczególne zadanie, zwłaszcza w kontekście szalejącej za naszymi granicami wojny. Mam nadzieję, że nasze miasto stanie się miejscem ocalenia talentu wszystkich artystów i artystek, którzy znajdą tu swój dom oraz przyczyni się do uratowania wrażliwości na otaczający nas świat – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
ICORN (International Cities of Refuge Network), czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia powstała w 2005 r. w Norwegii i oferuje azyl pisarzom oraz obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie, autor słynnych „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i nałożenie na autora fatwy – wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.
Jak działa ICORN?
Zgodnie z ideą Rushdiego celem ICORN jest promowanie niezbywalnych wartości wolności słowa i tworzenia poprzez budowanie sieci międzynarodowej solidarności i współpracy. W ciągu 10 lat działalności sieci udało się znaleźć miejsce tymczasowego schronienia dla kilkuset pisarzy, intelektualistów, blogerów, działaczy praw człowieka.
ICORN koordynuje program miast tymczasowego schronienia (shelter cities), a także jest ważną organizacją współpracującą z rządami poszczególnych państw, Komisją Europejską, ONZ i UNHCR, Międzynarodowym PEN Clubem na rzecz praw człowieka, na rzecz wdrażania polityki ochronnej dla twórców prześladowanych ze względu na swoją działalność.
ICORN tworzy dynamiczną sieć ponad 75 miast, a jego działalność to jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi oraz międzynarodowej solidarności. Do grupy zaangażowanych miast należą m.in. Amsterdam (Holandia), Antwerpia (Holandia), Aarhus (Dania), Barcelona (Hiszpania), Bergen (Norwegia), Bø (Norwegia), Bruksela (Belgia), Chiusi i region Toskanii (Włochy), Kopenhaga (Dania), Lublana (Słowenia), Lucerna (Szwajcaria), Malmö (Szwecja), Meksyk (Meksyk), Molde (Norwegia), Pittsburgh (Stany Zjednoczone). W 2011 r. Kraków jako pierwsze polskie miasto przystąpił do ICORN.
Warszawa przystąpiła do ICORN
Siła solidarności i znaczenie wolności słowa nabierają coraz większego znaczenia w obecnych czasach kryzysu, zawieruchy i wojny. Na całym świecie pisarze, artyści i dziennikarze stają w obliczu rosnących zagrożeń i prześladowań, dlatego m.st. Warszawa postanowiło zaangażować się w sprawę.
Już w grudniu 2018 r. Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia m.st. Warszawy do ICORN, a dzisiaj – 20 lipca 2023 roku – podpisano umowę. Instytucją, która prowadzić będzie program w stolicy, jest Warszawskie Obserwatorium Kultury.
Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy