Otwieramy nabór animatorek i animatorów oraz artystek i artystów społecznych na rezydencje animacyjne we wsiach w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej!
Rezydencje animacyjne Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Jak działa MPEK?
W Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej wzmacniamy i wspieramy lokalnych działaczy kulturalnych i społecznych z woj. mazowieckiego. Nawiązujemy relacje z konkretnymi ludźmi, którzy organizują swoje społeczności, dbają o relacje, inicjują wydarzenia kulturalne. To, co robią, jest ważne dla budowania twórczych i obywatelsko świadomych społeczności, czyli takich, których członkowie mogą na siebie liczyć, są kreatywni, czują się spełnieni. Aby wspierać lokalnych liderów i liderki, w MPEK organizujemy objazdy terenowe, prowadzimy cykl Animator i Animatorka Tygodnia [LINK], przyznajemy nagrody [LINK], informujemy o tym, co robią lokalne i ogólnopolskie media. Staramy się budować modę na animację kultury.
Uczymy przez doświadczenie
Działania twórcze i społeczne w małych miejscowościach są w dużej mierze realizowane przez amatorów – osoby z odpowiednim temperamentem, charakterem, potrzebami społecznymi. Najpierw są intuicje, zdobywanie wiedzy jest często następnym krokiem. Aby podnieść ich kompetencje staramy się działać zgodnie z cyklem Kolba i jak najczęściej uczyć przez doświadczenie – to dlatego organizujemy objazdy terenowe „Z wizyta u siebie” [LINK], a teraz rozpoczynamy też nabór na rezydencje animacyjne w dwóch zaprzyjaźnionych wsiach – Rząśnik-Majdan i Kurpie Dworskie i Szlacheckie.
Dlaczego rezydencje animacyjne?
Rezydencje animacyjne będą polegały na długofalowej współpracy doświadczonych animatorów i animatorek kultury lub artystów i artystek społecznych z dwoma sołtyskami niewielkich wsi w województwie mazowieckim. To co ważne, to jak najlepsze dopasowanie osób, oczekiwań i koncepcji – dlatego robimy nabór na artystów społecznych albo animatorów kultury.
Oprócz portfolio prosimy osoby zainteresowane o przysłanie nam krótkiego filmu z odpowiedzą na pytanie „Dlaczego chcę wziąć udział w rezydencjach animacyjnych na wsi?”[LINK DO FORMULARZA]. Finalnego wyboru dokonają same sołtyski wraz ze swoimi społecznościami. Sylwetki sołtysek wsi – gospodyń rezydencji – można zobaczyć na naszej stronie internetowej [LINK].
Rezydencja polegać będzie w dużej mierze na wspólbyciu oraz współorganizacji działań społecznych i twórczych we wsiach. Wyłonieni w konkursie rezydenci i rezydentki wykonywać będą pracę terenową na miejscu wspierając sołtyski swoją wiedzą, kompetencjami i pomysłami. Szczegóły współpracy są określone w regulaminie rezydencji [LINK].
Proces i efekt
Ważny jest dla nas przede wszystkim proces twórczy, czyli spędzany razem czas, testowanie kolejnych koncepcji animacyjnych, próbowanie różnych sposobów na społeczne działania twórcze. Każda z naszych sołtysek ma swoje pomysły, zasoby i nadzieje. Nie oczekujemy, że rezydencja spełni wszystkie z nich, zależy nam jednak na tym, żeby między majem a październikiem sołtyski poznały nowe metody pracy, co pozwoli na umocnienie ich postaw animacyjnych i przełoży się na lepszą pracę ze społecznościami. Niemniej, ważne jest dla nas to, żeby rezydencja zakończyła się finałem dla społeczności lokalnej – podsumowaniem działań, prezentacją wstępnych efektów, wspólnym świętowaniem. Chcemy, żeby rezydencja pozostawiła po sobie trwały efekt, będący punktem wyjścia do dalszych działań w Rząśniku-Majdanie i Kurpiach Dworskich i Szlacheckich.
Zapraszamy do współpracy!
Zespół MPEK