Po czterech latach Przetwory wróciły tam skąd wyszły, czyli do dawnych hal PZO na Grochowie, gdzie odbyły się dwie pierwsze edycje.
Impreza, która od początku staje w opozycji do beztroskiej eksploatacji zasobów naturalnych, narastającego konsumpcjonizmu oraz łatwości wyrzucania rzeczy na śmietnik, w tym roku jeszcze silniej podkreśliła swój charakter, stawiając artystom prowokacyjne pytanie: "Jak przetrwać?".
Dostarczone przez warszawiaków stare meble, sprzęty AGD, resztki poprodukcyjne, pleksi, drewno, plastiki, materiały itp. artyści od czwartku przetwarzali na nowe przedmioty, zazwyczaj o zupełnie innym zastosowaniu niż wyjściowy surowiec.
Rezydencja Twórczego Recyklingu ściągnęła w tym roku również gości z zagranicy. Dzięki wsparciu Instytutów Kulturalnych w Przetworach po raz pierwszy wzięli udział designerzy z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Litwy.
Wspólny warsztat stworzyli także członkowie grupy PG13 (studenci z Wydziału Wzornictwa PRzemysłowego ASP) oraz studenci z Royal College of Art w Londynie.
Niektóre przetwory zachwycały kunsztem wykonania, inne szczególnie nietypowym pomysłem i dowcipem, dlatego też Jury przyznało dwie równoległe pierwsze nagrody. Nagrodę "Przetwór Roku 2010" otrzymał zespół Juwei Huang i Tongtong Ren z Royal College of Art oraz Kuba Sobiepanek i Robert Pludra z grupy PG13.
Przetwory to nie tylko nietypowy festiwal designu, ale też okazja do kupienia niebanalnych gwiazdkowych prezentów, z której skorzystało wiele osób odwiedzających w weekend Soho Factory. W tym roku imprezie towarzyszyły również warsztaty dla dzieci oraz koncerty i wykłady.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)