Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
9 listopada w warszawskiej Gazowni odbył się IX już MFIP. 200 uczestników wzięło udział w ośmiu sesjach w ramach trzech bloków tematycznych, które poprowadziło 17 ekspertów.
Standaryzacja
Reklama
Standaryzacja zarządzania organizacją - szanse i ograniczenia
Sesję Standaryzacja zarządzania organizacją - szanse i ograniczenia poprowadziła Beata Żabka z Federacji Organizacji Służebnych MAZOWIA. Wzięło w niej udział czterech ekspertów – Hans Jurgen - Wanke ekspert w Paritatischer Wohlfahrtsverband Berlin, Zuzanna Ziajko – przedstawicielka Fundacji ITAKA w zarządzie Federacji Missing Children Europe, Grzegorz Idziak - ekspert ds. zarządzania organizacją, Teresa Zagrodzka ekspertka i konsultantka ds. zarządzania finansami w NGO. Hans Jurgen – Wanke opowiedział o praktycznych aspektach pracy opartej na standardach na przykładzie niemieckich organizacji pozarządowych. Zwrócił uwagę na różnice w przebiegu procesu standaryzacji w organizacjach o różnym stopniu profesjonalizacji i ustrukturyzowania oraz odmienne potrzeby standaryzacyjne dużych i małych NGO. Zaznaczył, że standaryzacja nie polega na produkowaniu nadmiernej ilości dokumentów, a także że przesadna standaryzacja może prowadzić do problemów m.in. w kontaktach z pracownikami. Podsumowując, standaryzacja jest potrzebna, ale musi być przeprowadzona z głową. Zuzanna Ziajko zaznaczyła natomiast podstawową rolę organizacji parasolowych w procesie standaryzacji. Standardy stanowią gwarancję właściwej realizacji procesów, oszczędzają czas, wiemy jak postępować i do czego dążymy. Wspólnie przyjęte standardy ułatwiają współprace i wdrażanie nowych osób do organizacji (pracowników i wolontariuszy), dają możliwość korzystania z wiedzy i doświadczeń innych osób. Teresa Zagrodzka i Grzegorz Idziak zwrócili natomiast uwagę na cel standaryzacji, korzyści dla organizacji z wprowadzania standardów. Panel zakończyła żywa dyskusja, a tematy poruszane przez uczestników stanowiły ważny głos w debacie nad kierunkiem profesjonalizacji i rozwoju trzeciego sektora.
Warsztat poprowadził Filip Miłuński - projektant gier planszowych i karcianych. Podczas warsztatu uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z grą planszową „Skuteczne i profesjonalne NGO - standardy zarządzania organizacją w praktyce”. Gracze wcielali się w pracowników fikcyjnej organizacji i musieli dokonywać wyborów, czy podczas gry starać się realizować bieżące zadania, czy też inwestować w standardy, które mogą dać dobre efekty w dalszych etapach gry. Dzięki tej prostej wspólnej zabawie uczestnicy mogli eksperymentować ze standardami pracy i, co ważniejsze, zobaczyć przy tym potencjalne korzyści wprowadzania ich we własnej organizacji. Panel przeszedł nasze oczekiwania, uczestnicy bardzo zaangażowali się w zabawę, było też dużo pytań m.in. o możliwość wypożyczenia gry.
DOSTĘPNY SEKTOR – organizacje przyjazne osobom z niepełnosprawnością
Na początku uczestnicy mieli okazję zastanowić się wspólnie nad obawami , jakie mogą posiadać pracownicy organizacji pozarządowych wobec osób z niepełnosprawnością, a następnie dowiedzieli się jak prawidłowo komunikować się z osobami z niepełnosprawnością. Wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim niepełnosprawność słuchową, wzrokową i ruchową. Na koniec postawiono przed uczestnikami zadanie wspólnego zbudowania wieży z papierowych kartek, przy czym utrudniono je zawiązując im oczy, zatykając uszy lub ubierając jednopalczastą rękawiczkę, tak aby mogli się wczuć w sytuację osób z niepełnosprawnością.
Partnerstwo
Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych
Panel poprowadzony przez Zbigniewa Wejcmana poświęcony był prezentacji wiodącego, rekomendowanego przez Departament Pożytku Publicznego MPiPS oraz szereg partnerów społecznych (Sieć SPLOT, ZMP, ISP, FAOW, CC) systemu współpracy jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Opracowany w wyniku szerokich konsultacji i prac zróżnicowanych gremiów model oraz wynikających z niego praktyczny poradnik podpowiadają, w jaki sposób w każdej jednostce samorządu w Polsce mogą być wdrożone działania polepszające lokalne polityki publiczne, współrealizację zadań samorządu, tworzenie kultury współpracy. Uczestnicy mieli możliwość nie tylko poznania całościowego modelu, ale też dostępnych źródeł informacji, potrzebnych materiałów, inspirujących przykładów.
VII Forum Mazowieckich Partnerstw Lokalnych
Sesję zorganizowało Stowarzyszenie BORIS we współpracy z Siecią Partnerstw Lokalnych. W trakcie panelu poruszono niezbyt jeszcze spopularyzowane, ale istotne dla przyszłego działania partnerstw kwestie planów Komisji Europejskiej i rządu polskiego w kontekście Umowy Partnerskiej, Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz Rozwoju Lokalnego Kierowanego Społecznością. Koncepcja terytorium społecznie odpowiedzialnego nabiera nowego znaczenia, a warszawskie i mazowieckie partnerstwa mogą w nieodległej przyszłości pełnić na swoim terenie kluczową rolę. Świetnie rozumie to samorząd Dzielnicy Warszawa Mokotów, który – poprzez wystąpienia zastępcy burmistrza, naczelnika wydziału, koordynatorki partnerstwa i mieszkanki - pokazał przykład całościowego podejścia do rozwoju lokalnego, wdrażanego przez współpracujące ze sobą od 2006 r. środowiska samorządowe, biznesowe, obywatelskie.
Diagnoza lokalna – zrób to sam!
Warsztaty poświęcone diagnozie lokalnej poprowadziły Aleksandra Gołdys i Maria Szymborska z Projektu Społecznego 2012.
Co kryje się za pojęciem diagnozy lokalnej? Skojarzenia dotyczą na ogół ankiet i kwestionariuszy z gotową listą odpowiedzi – czy słusznie? Nie, na etapie diagnozy lokalnej można sięgać po szereg metod – zaprojektowanie i przeprowadzenie ankiety jest drogie i bardzo trudne, lepiej wykorzystać takie narzędzia jak wywiady pogłębione czy grupowe, obserwację uczestniczącą lub zerknąć do danych zastanych. Diagnoza lokalna jest ważnym etapem działań wszystkich organizacji pozarządowych. Przed przystąpieniem do realizacji projektu konieczne jest bowiem dobre rozeznanie, jakie są potrzeby lokalnej społeczności. Dzięki gruntownej diagnozie lokalnej można uniknąć wysiłków, które faktycznie nie są potrzebne. Diagnoza jest także elementem PR – budowania pozytywnego wizerunku organizacji i przekonywania, że zmiana społeczna, którą wywoła projekt, jest konieczna.
W panelu wzięli udział Maria Adamiec (Akademia Orange), Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe: Projekt Polska) oraz Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska) w roli prowadzącego. W pierwszej części spotkania paneliści mówili czym są otwarte zasoby edukacyjne, jak w praktyce powstają oraz dlaczego zasadne jest wytwarzanie zasobów dostępnych na otwartych licencjach, szczególnie w organizacjach pozarządowych. Otwarte zasoby to takie, które są dostępne za darmo wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania, adaptacji i redystrybucji. Otwartość zaś oznacza kumulację wiedzy i szerszy dostęp do niej. Podczas warsztatów w drugiej części spotkania uczestnicy podzieleni na grupy pod kierunkiem panelistów pracowali nad schematem pracy nad projektem, w którego efekcie ma powstać materiał edukacyjny udostępniony na otwartej licencji. Tutaj można zapoznać się z materiałem przygotowanym podczas warsztatów.
O zjawisku wykluczenia cyfrowego mówili Klara Malecka (Fundacja Wspomagania Wsi), Jacek Zadrożny (niezależny ekspert), spotkanie prowadził Dominik Batorski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW). Dominik Batorski otworzył spotkanie przytaczając podstawowe fakty na temat wykluczenia cyfrowego ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Mazowszu, gdzie problem braku dostępu i umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych występuje szczególnie często, przekładając się na wykluczenie społeczne i ekonomiczne grup i osób, których dotyka. Paneliści podzielili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami z wieloletniej pracy na rzecz zmniejszania i usuwania skutków wykluczenia cyfrowego mieszkańców wsi i osób niepełnosprawnych. W drugiej części spotkania uczestnicy podzieleni na zespoły pod kierunkiem panelistów pracowali nad propozycjami działań mających przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu wybranych grup. Materiały powstałe podczas warsztatów zostaną niebawem opublikowane.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, ekspertom oraz wolontariuszom, którzy wspierali nas przy organizacji wydarzenia. Dziękujemy również za pomoc w planowaniu dalszych działań Federacji MAZOWIA poprzez wypełnienie ankiety.
Zapraszamy za rok na X Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych!
Forum współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Portal organizacji pozarządowych ngo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.