Rekrutacja do XXI edycji Programu Liderskiego PAFW do 3 marca 2025 r. [patronat ngo.pl]
Zgłoś się do rocznego programu rozwojowego dla lokalnych liderek i liderów społecznych. Szkoła Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego ogłosiła nabór do XXI edycji Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Rekrutacja trwa do 3 marca 2025 r.
O programie
Program Liderski PAFW od 2004 roku tworzony jest wspólnie przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) i Szkołę Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego. PAFW na przestrzeni 25-letniej działalności kieruje się zasadą, że ci, którym stwarza się możliwości, są w stanie pomyślnie kształtować swą przyszłość, budować struktury demokratyczne we własnym środowisku oraz stawiać czoła współczesnym wyzwaniom. Szkoła Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego od 30 lat czerpie zarówno z zagranicznych wzorców, sięga po uznane narzędzia (m.in. badanie Extended DISC), jak i rozwija nowe metody w oparciu o własne doświadczenia z pracy z ponad czterema tysiącami liderów i liderek.
Założyciel Szkoły Liderstwa, profesor Oksfordu, Zbigniew A. Pełczyński powtarzał:
Potencjalni liderzy są wszędzie. My potrafimy ich odnaleźć i wesprzeć.
Program wspiera rozwój umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich lokalnych społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu, polegającej na stałej, indywidualnej współpracy z doświadczonym tutorem.
W programie rozwojowym istotną część stanowi cykl szkoleń dostosowanych do potrzeb oraz priorytetów uczestniczek i uczestników. Dotyczą one planowania własnego rozwoju, budowania zespołu, kierowania organizacją, komunikacji, wystąpień publicznych, wprowadzania zmiany, angażowania otoczenia i budowanie partnerstwa lokalnego.
Dla absolwentek i absolwentów kolejnych edycji program oferuje dalsze wsparcie w ramach Inicjatywy Alumni, celem której jest wzajemna współpraca oraz wymiana doświadczeń.
Wymierny efekt dotychczasowych dziewiętnastu edycji programu to bez wątpienia podniesienie kwalifikacji niemal 900 liderek i liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 72 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu.
– Ten program jest o odwadze stawania się liderem, liderką, odkrywania swojej siły i ograniczeń w tej roli, rozwijania umiejętności wprowadzania zmian dla ludzi i z ludźmi, spotykania i budowania relacji z osobami z różnych środowisk, o odmiennych poglądach – mówi Agnieszka Szelągowska, szefowa Programu Liderskiego PAFW, wiceprezeska Szkoły Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego
Dlaczego warto aplikować?
Program Liderski PAFW to wyjątkowy, 12-miesięczny, bezpłatny program rozwojowy dla lokalnych liderek i liderów społecznych, dzięki któremu działalność liderska zyskuje nowy wymiar i energię. Osoby uczestniczące w Programie spotykają się z innymi liderami, tutorami, trenerami, co stwarza okazję, aby spojrzeć na swoje działania z wielu różnych perspektyw. Dzięki zastosowanym narzędziom i włączającemu podejściu mogą pracować w sposób, który przynosi lepsze rezultaty, a co za tym idzie, podnosi jakość przywództwa.
Dla kogo jest Program?
Realizatorzy zapraszają do Programu osoby, które mają minimum dwa lata doświadczenia w działalności społecznej, aktywistycznej lub samorządowej – z doświadczeniem w przewodzeniu inicjatywom, angażowaniu innych do działania lub wprowadzające znaczącą dla lokalnego środowiska zmianę. Program skierowany jest przede wszystkim do osób z małych miejscowości – do 20 tys. mieszkańców, a także realizujących projekty finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wskazuje, że Program Liderski PAFW to wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych ludzi, którzy w tych wyjątkowych czasach chcą skutecznie pomagać i wspierać. Zapraszamy – to może być miejsce dla Ciebie.
Uczestnicy o programie
„Program Liderski PAFW to program dla osób, które chcą się rozwijać, chcą zmieniać swoje otoczenie, swoje środowisko, chcą zmieniać siebie. To doskonały zestaw narzędzi, wiedzy, rozwijający kompetencje liderskie po to, by ta zmiana była skuteczna. Jeśli chcesz się rozwijać, działać dla wspólnego dobra, weź udział w programie, bo to naprawdę niesamowita przygoda” – Patryk Białas, Fundacja BoMiasto, Katowice, uczestnik XVII edycji.
„Program nauczył mnie dostrzegania człowieka w człowieku, również w sobie. Dzięki nowym kompetencjom potrafię tworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy i wzajemnego poznawania się różnych środowisk. Zrozumiałam, że przyjazna komunikacja i budowanie relacji międzyludzkich jest istotą moich działań liderskich – misją do spełnienia w każdym aspekcie mojego życia, w rodzinie, zespole, sąsiedztwie, grupie społecznej/odbiorców, wszędzie tam, gdzie pojawiam się, pełniąc przeróżne role: liderki, animatorki, dyrektorki, sołtyski… Aktualnie świadomie korzystam z umiejętności przywódczych, aby z powodzeniem inicjować aktywność zespołów projektowych i lokalnych społeczności, przez co razem zmieniamy nasz kawałek świata na lepsze” – Anna Tyszka, sołtyska Janoch, gm. Troszyn, uczestniczka XVII edycji.
„Program Liderski PAFW pomógł mi zrozumieć ludzi, z którymi pracuję i podnieść poziom zarządzania. Dzięki niemu zbudowałem silny i zaangażowany zespół, w którym załoga czuje się potrzebna i samodzielnie realizuje wydarzenia dla społeczności lokalnej ukierunkowane na wsparcie rodzin dzieci z niepełnosprawnością” – Paweł Romański, Spółdzielnia Socjalna Inicjatywa, Puławy, uczestnik XVIII edycji.
Co się wydarzy w programie?
- bogata oferta dla absolwentek i absolwentów programu
- Inauguracja programu oraz Zlot Absolwencki
- wizyty studyjne w całej Polsce
- 4 zjazdy szkoleniowe – warsztaty, debaty i inspirujące spotkania
- 12-miesięczna indywidualna praca z tutorem
Rekrutacja
Aplikować do XXI edycji można przesyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z niezbędnymi załącznikami do dnia 3 marca 2025 r. W drugim etapie przeprowadzone zostaną rozmowy rekrutacyjne w formule online.
Spośród nadesłanych zgłoszeń od kandydatów niezależna komisja ekspertów, w skład której wchodzą osoby tworzące metodologię programu, przedstawiciele tutorów, eksperci w dziedzinie przywództwa, osoby zarządzające programem, wybierze grupę 46 osób.
Harmonogram rekrutacji, terminarz XXI edycji, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są dostępne na stronie programu.
W trakcie rekrutacji zaplanowano dwa spotkania informacyjne z koordynatorkami programu w dniach: 11.02. o godz. 16.00. oraz 26.02. o godz. 18.00. Spotkania odbędą się on-line na platformie Zoom. Link zostanie podany na stronie www.programliderski.pl.
Najważniejsze informacje i kontakt
- Kontakt dla mediów: Agnieszka Szelągowska, e-mail: agnieszka.szelagowska@szkola-liderow.pl
- Kontakt w sprawie rekrutacji: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel. 510 078 760, programliderski@szkola-liderow.pl
- Spotkania informacyjne on-line: 11.02.2025, godz. 16.00. i 26.02.2025, godz. 18.00.
- Materiały promocyjne do pobrania: www.programliderski.pl/rekrutacja/informacje-do-pobrania
- Formularz rekrutacyjny: Formularz zgłoszeniowy do XXI edycji Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności | CRM Szkoła Liderstwa
- Termin rekrutacji: 3 lutego – 3 marca 2025 r.
- www.programliderski.pl | Facebook | YouTube
Źródło: Szkoła Liderstwa