Rekomendacje dla bardziej aktywnego uczestnictwa mieszkańców Unii Europejskiej w demokracji
Międzynarodowy zespół, złożony z czterech organizacji z Polski, Rumunii, Włoch i Cypru, pracował razem przez rok w celu poznania przyczyn niskiego poziomu uczestnictwa demokratycznego na poziomie Unii Europejskiej. W oparciu o rezultaty trwających rok międzynarodowych badań i konsultacji, włączających ponad 850 bezpośrednich uczestników i uczestniczek oraz 160 000 pośrednich odbiorców z całej Europy, rekomendacje brzmią następująco:
- Umożliwienie działań, które wzmocnią związek pomiędzy inteligencja społeczną a aktywnością obywatelską.
- Koncentracja na stworzeniu centrów dla szkolenia liderów społeczeństwa obywatelskiego, odpowiadając w ten sposób na zgłaszaną przez ludzi potrzebę by być bardziej (i lepiej) informowani w temacie zaangażowania obywatelskiego.
- Uczynienie procesu decyzyjnego, dotyczącego spraw publicznych, bardziej transparentnym, poprzez ujawnienie stanowisk i źródeł finansowania lobbystów.
- Promowanie niezależnego myślenia i ograniczenie propagandy medialnej przez promowanie idei transmisji na żywo (TV, sieć) dyskusji parlamentarnych.
- Wzmocnienie i wsparcie niezależnych mediów.
- Wzmocnienie znaczenia organizacji pozarządowych, a poprzez to, włączenie ich do procesu rządzenia.
Poprzez osiągnięcie postępu w wymienionych wyżej obszarach będziemy w stanie stawić czoła przyczynom ograniczonego uczestnictwa w procesach demokratycznych i osiągnąć zmiany w wielu innych obszarach wzmacniających aktywne obywatelstwo, takich jak:
- Wypracowywanie prawodawstwa chroniącego aktywne obywatelstwo przed naciskami politycznymi;
- Czynienie uczestnictwa atrakcyjnym przez zastosowanie narzędzi marketingowych i nagród (zachęt);
- Stworzenie większej liczby mechanizmów dla skutecznego pociągania do odpowiedzialności;
- Stworzenie większej ilości oddolnych kanałów [dróg] dla aktywnego uczestnictwa;
- Włączenie symulacji aktywnego uczestnictwa i opartej na doświadczeniach (empirycznej) edukacji obywatelskiej w cały proces kształcenia;
- Zapewnienie równej reprezentacji wszystkich grup wiekowych w polityce, lepszy dostęp do informacji;
- Pokazanie korzyści z bycia aktywnym; finansowane kampanii politycznych jedynie poprzez kontrolowany crowdfunding [finansowanie społecznościowe];
- Wprowadzenie przystępnych form demokracji bezpośredniej dla lokalnych społeczności, z użyciem technologii;
- Stworzenie platform on-line, które poprawią interakcje pomiędzy obywatelami i politykami;
- Ochrona i promowanie wolności słowa.
1. Raport z międzynarodowych, otwartych badań on-line,
zrealizowanych w okresie kwiecień - czerwiec 2015 r.W badaniach udział wzięło 701 osób z 40 krajów europejskich i poza-europejskich.
2. Raporty z Krajowych Forów Obywatelskich z Polski, Rumunii, Włoch oraz Cypru,
które odbyły się w okresie: maj - wrzesień 2015 r., odpowiednio w: Bielsku-Białej, Jesi, Nikozji i Iasi.W Forach udział wzięło 130 osób. 3. Raport z Międzynarodowego Forum Obywatelskiego, które odbyło się w Nikozji na Cyprze w dniach 15 - 17 października 2015 r. W Forum udział wzięło 25 osób z kilku krajów europejskich.
Opisane działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Uaktywnij się! Zachęty dla aktywnego uczestnictwa w demokratycznym funkcjonowaniu Unii Europejskiej”, dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Europa dla Obywateli.