„Pilotażowy program wsparcia migracji powrotnych” to przedsięwzięcie wyjątkowe. Problematyka powrotu emigrantów do Polski jest popularna, jednak głównie w ujęciu czysto badawczym. Ten program, realizowany przez pozarządową organizację Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, stawia również na realne wsparcie, ukierunkowane na pomoc w odnalezieniu się na polskim rynku pracy lub założeniu własnej działalności.
Uczestników programu zwerbowano przede wszystkim dzięki ogłoszeniom w lokalnych mediach oraz przy współpracy powiatowych urzędów pracy. Chętnych do udziału w działaniu „Wsparcie migranta powrotnego” nie brakowało. Dla większości była to jedyna szansa podniesienia kwalifikacji zawodowych i tym samym szans na znalezienie pracy. Spośród przesyłanych zgłoszeń do udziału zostało zakwalifikowanych ponad 200 osób z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego i podkarpackiego.
Celem tego komponentu było przezwyciężenie trudności, jakie natykają w Polsce osoby, które spędziły dłuższy czas poza granicami naszego kraju. Reemigranci mają różne problemy, od zbyt niskich kwalifikacji poczynając, poprzez kłopoty z nostryfikacją wykształcenia zdobytego poza ojczyzną, aż po specjalizację w zajęciu, które nie interesuje polskich pracodawców.
Każda z zakwalifikowanych do programu osób znalazła się pod opieką asystenta, z zawodu będącego psychologiem, pedagogiem, socjologiem czy doradcą edukacyjnym lub zawodowym. Rolą pomocników było w pierwszej kolejności zidentyfikowanie trudności i potrzeb podopiecznych. Następny krok polegał na pomocy w doborze odpowiednich kursów, szkoleń etc., mających na celu zwiększenie szans na zdobycie pracy na polskim rynku.
W ramach omawianego działania nie organizowano specjalnych szkoleń dla beneficjentów programu, lecz przekazywano im bony o wartości średnio 5 tys. zł, którymi mogli opłacić wybrane z pomocą asystentów szkolenia. Były to zarówno popularne kursy, jak nauka jazdy samochodem ciężarowym, jak i nietypowe, na przykład związane z nauką tworzenia witraży. Postawiono przede wszystkim na umiejętności i wiedzę. Tylko w niektórych przypadkach chodziło o zakup środków trwałych w postaci pomocy dydaktycznych (książek, podręczników czy programów komputerowych).
Asystenci założyli dla każdego z uczestników programu teczki, w których swoje miejsce znalazły tworzone plany, zobowiązania, rachunki itp., a także prowadzili tzw. dzienniki migranta, odnotowując problemy, rokowania i pomysły na realizację działań. Dzięki nim możliwe było dokonanie szczegółowej analizy każdego przypadku, co stanowi wartościowy materiał zarówno do badań dotyczących migracji, jak i do planowania pomocy kolejnym osobom powracającym do Polski.
Zmiana kraju zamieszkania to prawdziwa życiowa rewolucja. Znalezienie na powrót swojego miejsca w rodzinnym kraju nie jest łatwe. Dlatego projekty takie jak ten są szczególnie warte zainteresowania i promocji, ponieważ oferują realną pomoc, nie stawiając przy tym korzystających z niej na pozycji osób niezaradnych. Wręcz przeciwnie – pozwalają im poczuć się na nowo pełnoprawnymi obywatelami.
Zobacz także:
Pobierz
-
201401161803130033
955043_201401161803130033 ・38.72 kB
Źródło: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska"