Częstym pomysłem na rozpoczęcie nowego etapu życia jest założenie własnej działalności gospodarczej. Dotyczy to zarówno osób stale przebywających w Polsce, jak i tych, które wracają do kraju po krótszym lub dłuższym okresie zamieszkiwania poza granicami ojczyzny. Tym drugim pomocną dłoń podali twórcy działania „Klaster przedsiębiorczości” w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przedsięwzięcia o nazwie „Pilotażowy program wsparcia migracji powrotnych”.
Dzięki ogłoszeniom w mediach lokalnych i urzędach pracy zaproszono do składania zgłoszeń osoby z całego kraju, które po powrocie z emigracji chciałyby założyć własną działalność gospodarczą. Spośród wszystkich chętnych największą grupę liczyły osoby między 30 a 40 rokiem życia. Znalazło się też kilkoro ludzi, tzw. 50+. Z całej puli zgłaszających się wybrano ponad setkę, która wzięła udział w 25-godzinnych autorskich szkoleniach, podzielonych na dwie części, odbywających się w październiku i listopadzie na terenie całej Polski (głównie w miastach wojewódzkich).
Pierwszą, 10-godzinną część szkolenia stanowiły połączone z prezentacjami multimedialnymi wykłady. Na zajęciach omawiano procedury pozwalające na rozeznanie się w rynku, a także objaśniono, na czym polega formalna strona zakładania i prowadzenia działalności: od rejestracji, rozliczania dochodów, po ubieganie się o różnego typu dotacje i sposoby ich wykorzystania. Każdy z uczestników otrzymał syntetyzujący tę problematykę podręcznik „ABC przedsiębiorczości”.
Pozostałe 15 godzin zajęły warsztaty dotyczące tworzenia własnych biznes planów. Każdy z biorących udział w tych zajęciach otrzymał gotowy formularz do uzupełnienia, co pozwoliło na szczegółowe objaśnienie każdego zagadnienia i wyczerpujące przygotowanie każdego etapu poprzedzającego wprowadzenie na rynek własnego przedsiębiorstwa. W ten sposób powstało pond 100 zróżnicowanych planów na biznes, które połączyło jedno: bardzo solidne przygotowanie. Dodatkową nagrodę - poza uzyskaną wiedzą, umiejętnościami, gotowym planem biznesowym - stanowiło dofinansowanie w wysokości 16 tysięcy zł dla autorów najlepszych prac. Komisja złożona z losowo wybranych, niezależnych ekspertów wybrała 20 najlepiej przygotowanych i dobrze rokujących projektów.
Pewnie największe szanse powodzenia mają wyróżnione przez ekspertów pomysły na firmę, jednakże kilkadziesiąt pozostałych projektów z pewnością zaowocuje w niedługim czasie powstaniem dobrze rokujących i zarządzanych przedsiębiorstw. Bez względu na to, na ile punktów zostały ocenione biznes plany i kto został wyróżniony, wszyscy uczestnicy zyskali ogrom praktycznej wiedzy dzięki fachowym poradom i zaznajomieniu się z meandrami polskiego prawa dotyczącego prowadzenia biznesu, a także bliższemu poznaniu realiów krajowej gospodarki.
Zobacz także:
Pobierz
-
201401161804180071
955044_201401161804180071 ・38.72 kB
Źródło: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”