Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
O znaczeniu Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego dla współpracy sektorów, procesu partycypacji opowiada Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego.
Podlaska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa już drugą kadencję. Co z perspektywy tych trzech lat uważa Pan za największy sukces działania rady?
Jacek Piorunek: – Uważam, że największym sukcesem jest realizowanie dialogu dwóch sektorów opartego na pewnych zasadach. Przed powstaniem Rady nie wiedzieliśmy, jak ułożyć dialog z organizacjami społecznymi, tak aby wynikało z niego coś konstruktywnego dla obu stron. Teraz wiemy, jak to robić i dzięki temu mimo różnic w opiniach wiemy, jak osiągnąć kompromis, dla wspólnego dobra społecznego.
Czy Pana zdaniem Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego ma realny wpływ na kształtowanie polityk publicznych na szczeblu regionu, jeśli tak, to w czym się on przejawia. Czy może Pan wskazać przykłady?
J.P.: – Tak! Bez wątpienia tak jest. Pokazał to proces aktualizacji Strategii, kiedy opinia Rady w tej sprawie stała się niezbędna. Wraz za tym poszły sprawy związane z tworzeniem programów operacyjnych – przedstawiciele Rady uczestniczą we wszystkich zespołach roboczych zajmujących się opracowywaniem nowych programów operacyjnych od samego początku do końca, więc jest to nie tylko proces konsultacji tylko proces współtworzenia polityk publicznych.
Jak Pan ocenia współpracę radnych, urzędników i organizacji pozarządowych w ramach rady działalności pożytku publicznego; czy takie międzysektorowe zespoły mają według Pana wartość dodaną w procesie decyzyjnym na szczeblu regionu?
J.P.: – Jak już wspomniałem, jest to bardzo potrzebne i przynosi wartość dodaną. Wymiana informacji i poglądów różnych sektorów jest niezbędna kiedy tworzy się programy dot. rozwoju w perspektywie kilku lat. Nie wystarczy tylko zebrać statystyki. Wymiana opinii daje lepszą możliwość ewaluacji polityki, spojrzenia na nią z różnych perspektyw, wypracowania wspólnych rozwiązań. Wierzę w to, że takie rozwiązania uzyskają większą akceptację społeczeństwa i na tym nam najbardziej zależy.
Źródło: informacja własna organizatorów
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.