Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
O sukcesach, problemach i realnym wpływie RDPP na kształtowanie polityk publicznych opowiada w wywiadzie Eliza Szadkowska, pełnomocniczka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi na Podlasiu
Rada Działalności Pożytku Publicznego w województwie podlaskim działa już drugą kadencję. Co z perspektywy tych trzech lat uważa Pani za największy sukces działania rady?
Eliza Szadkowska: – Uważam, że największym sukcesem jest rozwój form współpracy z organizacjami pozarządowymi w naszym województwie. Rada jest pozafinansową formą współpracy. Dzięki niej znacznie wzrosło zaufanie obu stron i kultura współpracy – kultura dialogu z organizacjami pozarządowymi.
Jakie największe problemy wystąpiły w trakcie Pani Pracy jako sekretarza rady w kontekście zaangażowania poszczególnych sektorów: samorządowego i pozarządowego?
E.S.: – Zaangażowanie w społeczną pracę, która polega na opiniowaniu wielostronicowych dokumentów jest problemem, który dotyczy obu stron. Brak zaangażowania nawet pojedynczych osób w działania rady, np. brak wypowiedzi powoduje trudności w wyważeniu interesów. Musimy sobie zdawać sprawę, że konsultacje w radzie polegają właśnie na kompetentnym wyważeniu interesów obu stron dla wspólnego dobra. Dlatego kiedy ktoś po prostu nie bierze udziału w dyskusji utrudnia wypracowanie wspólnego stanowiska.
Czy Pani zdaniem Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego ma realny wpływ na kształtowanie polityk publicznych na szczeblu regionu. A jeśli tak, to w czym się on przejawia?
E.S.: – Tak, w katalogu dokumentów, które muszą być obowiązkowo konsultowane z Radą są: Strategia, Programy Operacyjne, akty prawa miejscowego. Patrząc na sprawozdanie dot. I kadencji widać, że katalog ten rozrasta się. Ale sama ilość o niczym nie świadczy, tu ważniejsza jest jakość. Tak więc z tej strony dobrym przykładem jest konsultacja Strategii i Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, gdzie 80 % wniesionych propozycji została uwzględniona. Natomiast przy regulaminie dot. otwartego konkursu ofert na wkłady własne dla organizacji pozarządowych wszystkie uwagi Rady zostały wprowadzone do dokumentu.
Źródło: wywiad własny (OWOP)
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.