Dom jest ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Dobrze jest mieć poczucie, że ma się dokąd wracać. Niestety nie wszyscy mają taki komfort.
Po zachorowaniu lub odejściu rodziców czy opiekunów, osoby z niepełnosprawnościami zostają pozostawione same sobie, dlatego wspólnie zbudujmy dla nich Dom Oczami Brata.
Bezcenne bezpieczeństwo
W domu zawsze bezpiecznie, ale zaraz za progiem, gdy rankiem Pan Cogito wychodzi na spacer, napotyka przepaść - tak wspominał Zbigniew Herbert. To właśnie dom, od zawsze, jest miejscem, w którym odpoczywamy po dniu pełnym obowiązków, i w którym możemy czuć się w pełni bezpiecznie. Podczas lektury tego artykułu przekonasz się, jak na co dzień warto doceniać to, co mamy.
Siła braterskiej miłości
Okazuje się, że śmierć bliskiej osoby może stać się inspiracją do długofalowych działań dobroczynnych. Tak jest z prezesem i fundatorem Fundacji „Oczami Brata” – Pawłem Bilskim, który po stracie brata Karola, który miał Zespół Downa, ku jego pamięci, postanowił założyć organizację dobroczynną.
25 lutego 2013 roku zmarł w wieku 30 lat Karol Bilski, mój brat – jak podkreśla Paweł. Karol miał zespół Downa. Ja od dziecka obserwowałem swoich kochających rodziców i uczyłem się, w jaki sposób można nieść pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Po śmierci mojego brata postanowiłem założyć razem z przyjaciółmi fundację, która na co dzień, będzie organizowała wsparcie dla osób niepełnosprawnych.
Misja Fundacji Oczami Brata jest wynikiem wielkiej braterskiej miłości, jaka łączyła mnie i mojego brata. Dlatego z dużą wrażliwością zwracamy uwagę – ja i Fundacja Oczami Brata – na potrzeby osób z niepełnosprawnością i staramy się je skutecznie zaspokajać. Każde działanie Fundacji podyktowane jest patrzeniem na świat oczami osób z niepełnosprawnością – zaznacza Paweł. Z tego powodu wszystkie projekty doskonale wpisują się w potrzeby. Już w szkole podstawowej byłem aktywnym działaczem społecznym.
Po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi na Haiti, zorganizowałem wsparcie finansowe dla 21-letniej Haitanki – Eldy. Przygotowałem też zbiórkę okularów dla mieszkańców Afryki – wspomina Paweł. Jako licealista założyłem w Częstochowie teatr dla osób z niepełno-sprawnością, który działa do dzisiaj. Od lat jestem twórcą innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w polityce społecznej Częstochowy. Ukończyłem studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe z zakresu pomocy społecznej. Obecnie jestem studentem szkoły aktorskiej przy Teatrze Jaracza w Olsztynie – podkreśla z dumą i radością Paweł. Pragnę na koniec dodać tylko jedno zdanie - jesteś wyjątkowy, bo możesz nam pomóc!
Misja to podstawa
Fundacja, oficjalnie wystartowała 16 stycznia 2014 r. Wsparciem objęte są osoby niepełnosprawne, szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną. Jednym z filarów jej działalności jest Teatr „Oczami Brata”, w którym aktorami są osoby z niepełnosprawnością. Najlepszą formą terapii jest właśnie terapia przez sztukę.
Dotychczas fundacja uruchomiła m.in.: Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego, Klubokawiarnię „Alternatywa 21”, dziewięć pracowni aktywizacji społeczno-zawodowej oraz trzy mieszkania wspomagająco-treningowe, mieszkanie socjalne. Realizujemy również szereg działań kulturalnych dla osób z niepełnosprawnością: np., program (Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie, dzięki któremu promujemy uzdolnione osoby niepełnosprawne, oswajamy z tematem niepełnosprawności uczniów szkół prowadząc cykl warsztatów pn. DOWN-LOVE oraz animujemy wolontariat w Częstochowie i okolicach. Jako innowatorzy wdrażaliśmy model asystentury społecznej, czynnie uczestnicząc w Ogólnopolskiej Koalicji na Rzecz Usług Asystenckich. Pozostaje mieć nadzieję, że usługi asystenckie staną się w naszym kraju kompleksowym programem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Misją organizacji jest patrzenie na świat oczami brata - oczami osób z niepełnosprawnością. Docelowo Fundacja Oczami Brata zamierza doprowadzić do takiej rzeczywistości, w której osoba z niepełnosprawnością jest przygotowana do samodzielnego życia zarówno w kręgu rodzinnym, jak i społecznym czy zawodowym.
Droga do samodzielności
Fundacja realizuje autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi przez wsparcie asy-stentów osobistych osób niepełnosprawnych czy trenerów aktywności. W ostatnim czasie Fundacja została zgłoszona do Europejskich Nagród dla Innowacji w Polityce za szereg działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w Częstochowie.
Dom Oczami Brata
Pragniemy stworzyć miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością będą czuły się jak w rodzinnym domu – otoczone opieką, zainteresowaniem, możliwością realizowania swoich pasji. W połączeniu z aneksem kuchennym, łazienkami, toaletami, miejscem do rehabilitacji, wspólną przestrzenią i ogrodem stworzy kompleks, w którym osoby z niepełnosprawnością będą mogły z poczuciem bezpieczeństwa zamieszkać. Inwestycja to zwieńczenie dotychczasowych działań fundacji. Dom Oczami Brata będzie przeznaczony dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu.
Kompleksowy charakter miejsca ma się przyczynić do aktywnego włączenia osób, które niejednokrotnie, ze względu na swoją niepełnosprawność są wykluczane społecznie i zawodowo. Wyżej wymieniona funkcja nie jest jednak jedyna, w obiekcie planuje się również usytuowanie przestrzeni, która służyć będzie również integracji społeczności lokalnej, stanowiąc centrum wydarzeń artystycznych i społecznych. Wszystkie powyższe działania mają przyświecać podstawowemu celowi jakim jest otwarcie się na drugiego człowieka, spojrzenie na chorych i niepełnosprawnych ich oczami, zrozumienie ich i tolerowanie każdej odmienności.
Jeszcze więcej o Domu
Dom będzie się znajdował w południowej części Częstochowy – na terenie dzielnicy Błeszno, przy ulicy Brzezińskiej. Dzielnicę ta jest zdecydowanie cicha, spokojna i z sąsiedzką atmosferą, co sprzyja szybkiemu zaklimatyzowaniu się nowych mieszkańców. Atrakcyjności temu miejscu dodaje jego lokalizacja na obrzeżach miasta. Działkę otaczają tereny zielone, które będą sprzyjać podejmowaniu dodatkowych aktywności. Pomimo oddalenia dzielnicy od centrum miasta, miejsce to cechuje się dobrze rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej, co jest niezwykle istotne w przypadku osób z niepełnosprawnością.
Budynek powstanie na działce o powierzchni 2000 m2, a jego całkowity metraż będzie wynosił 900 m2. W Domu znajdzie się 16 miejsc dla osób z niepełno-sprawnością intelektualną. Na terenie działki planujemy zlokalizować przestrzeń, która będzie służyć społeczności lokalnej (sala widowiskowa, zaplecze techniczno-gastronomiczne czy ogród, w którym będzie można wspólnie spędzać czas z mieszkańcami Domu).
Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dom będzie otwarty dla sąsiadów i mieszkańców miasta.
Dołóż swoją cegiełkę!
Współpracujemy z najlepszymi z najlepszych! Dlatego razem z nami działają liderzy następujących przedsiębiorstw: WKRĘT MET-KLIMAS, PRESS GLASS, DOSPEL, ALFA, ADAL, YAVAL, CE-MEX, którzy już zadeklarowali wsparcie materiałowe potrzebne do budowy Domu! Posiadamy również działkę, przekazaną w formie darowizny przez naszego Prezesa, na której wybudujemy dom, wsparcie architektoniczne (TOPOS STUDIO) oraz częściowe wyposażenie Domu. Niezbędne jest dla nas wsparcie finansowe do pokrycia opłat związanych z pracami fizycznymi. Wciąż szukamy kolejnych przedsiębiorstw, które przekażą nam materiały budowlane i brakujące wyposażenie.
Tę niezwykłą inicjatywę postanowi-li wesprzeć również znani aktorzy – do wspaniałego grona dołączyli już m.in. Tomasz Ciachorowski, Mateusz Janicki, Agnieszka Pilaszewska, Marta Żmuda-Trzebiatowska.
Wciąż zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy, wpłacając dobrowolną darowiznę. Działanie można wspomóc, przesyłając dowolną kwotę w ramach platformy Pomagamy.Im: https://pomagamy.im/domoczamibrata
Kilka słów od przyszłych Mieszkańców
Drogi Przyjacielu, Czytelniku!
Dziękujemy Ci za to, że dajesz nam ogromną szansę i możliwość realizacji siebie. Za to, że możemy uczyć się funkcjonować w codziennym życiu, bez żadnych barier i szufladkowania nas ze względu na nasze ograniczenia i niepełnosprawności. Mamy wiele marzeń, ale to najważniejsze możesz nam pomóc zrealizować już teraz. Marzymy o zbudowaniu schronienia, cudnego, wielkiego domu, naszego miejsca na Ziemi, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie. To, co powstanie dzięki Tobie, na pewno będzie nam służyć przez wiele lat, dlatego pozwól nam spełnić nasze marzenia!
Autor: Paweł Bilski, Janusz Pyrkosz
Źródło: Fundacja Oczami Brata