Razem przeciwko mukowiscydozie Światowy Dzień Mukowiscydozy 2014
W poniedziałek, 8 września 2014 r. w Polsce po raz drugi obchodzony był Światowy Dzień Mukowiscydozy (Worldwide Cystic Fibrosis Day).
Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO od 18 lat wspiera chorych i ich rodziny. Dzięki prowadzonym co roku kampaniom społecznym coraz więcej osób zna słowo „mukowiscydoza”, jednak ze względu na trudny charakter i skomplikowany obraz tej nieuleczalnej choroby genetycznej, wciąż trudno zrozumieć dramat dotkniętych nią dzieci, dramat ich rodzin.
Od 18 lat Fundacja MATIO związana jest z nimi trwałymi więzami, które tworzone są poprzez wzajemne zrozumienie, pomoc, wsparcie. Kłódki zawieszane przez ludzi z całego świata na kładce Ojca Bernatki mają symbolizować trwałość międzyludzkich więzi, uczuć innych niż tylko miłość. Fundacja MATIO chce pokazać, że warto poznać mukowiscydozę – by móc zrozumieć. „Każdy z nas posiada określona liczbę genów. Pamiętajmy, że kod genetyczny to nie tylko nasz kolor włosów czy oczu – mówi Paweł Wójtowicz, Prezes Fundacji MATIO – to także nasz potencjał intelektualny, zdrowie fizyczne. Nikt z nas nie wie, jakiego rodzaju geny w nim drzemią. Najczęściej przypadek sprawia, że dowiadujemy się o własnym nosicielstwie mukowiscydozy. Są nim narodziny chorego dziecka. Poczujmy jedność z tymi, którzy tak trudną diagnozę otrzymali – diagnozę ważącą na całym ich życiu”. W symbolicznym geście zawieszenia kłódki uczestniczyć będą także osoby z innymi niepełnosprawnościami niż mukowiscydoza. To fakt skłaniający do myślenia – jeżeli inni chorzy, pomimo własnych problemów, rozumieją mukowiscydozę i wykazuję solidarność z chorymi na nią osobami, dlaczego nie czynią tego ci, którzy otrzymali największy dar od losu – zdrowie i życie?
Na mukowiscydozę do tej pory nie ma skutecznego lekarstwa, jednak rozwój medycyny pozwala na ciągłe podnoszenie jakości życia pacjentów i zwiększa jego długość. Do niedawna chore dzieci nie osiągały pełnoletności, dzisiaj Fundacja MATIO może poszczycić się już dorosłymi podopiecznymi. Koszty leczenia i rehabilitacji są nadal ogromne – wahają się od 800 do 3000 zł miesięcznie. To wydatki konieczne, by utrzymać organizm chorego w jak najlepszej kondycji.