Dyskryminacja ze względu na wiek, znana jako ageizm, jest powszechnym zjawiskiem, które prowadzi do wykluczenia i naruszania godności osób starszych. Najbardziej niepokojący jest fakt, że seniorzy często nie posiadają narzędzi i umiejętności pozwalających na skuteczne reagowanie na takie sytuacje.
Jednym z przejawów dyskryminacji osób starszych jest tzw. dziadurzenie – specyficzny, dyskryminujący język używany w kontaktach z osobami starszymi. Dziadurzenie narusza jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do godności. Wyniki badań wskazują, że dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym, spowodowanym najczęściej stereotypowym postrzeganiem osób starszych jako „niesprawnych intelektualnie” i wymagających „prowadzenia za rękę”. Przerywanie wypowiedzi osoby starszej, zadawanie pytań sugerujących odpowiedź czy używanie infantylizujących zwrotów to tylko niektóre przykłady tego zachowania.
Aby przeciwdziałać temu problemowi, Fundacja W Człowieku Widzieć Brata zorganizowała w Łodzi cykl warsztatów równościowych skierowanych do osób w wieku 60+ oraz ich otoczenia. Warsztaty miały na celu uświadomienie problemu dyskryminacji, naukę rozpoznawania jej przejawów oraz nabycie umiejętności skutecznego reagowania na ageizm.
Warsztaty poprowadziła Iwona Boguszyńska - specjalistka ds. dostępności przestrzeni publicznej dla osób o różnorodnych potrzebach, w tym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu Projekt „Łączą nas relacje” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.